Studium indywidualnego przypadku.docx

(26 KB) Pobierz

Studium indywidualnego przypadku

1 Identyfikacja problemu

 

Chłopiec, którym się zajęłam to  Michał G. Ma 5 lat. Uczęszcza do przedszkola „Akademia Pana Kleksa” w Poznaniu. Jest osobą zdrową, rzadko chorującą. Rozwija się w sposób prawidłowy. Zwróćił moją uwagę ponieważ „opiekuje” się chłopcem który jest  niepełnosprawny intelektualnie (chłopiec bez diagnozy).

Z opowiadań Michała wywnioskowałam że niedawno urodziła mu się siostrzyczka , ale już siedzi, i bardzo lubi się nią opiekować. Swoje zachowanie z domu przenosi na inne dzieci w przedszkolu. Potrzeby Pawła zostały zdiagnozowane i zaobserwowane przede wszystkim przeze mnie oraz wychowawcę klasy.

2 Rozwój fizyczny i stan zdrowia

Michał jest sprawny fizycznie. Chętnie uczestniczy w zabawach, grach ruchowych i gimnastyce, stara się poprawnie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne

Orietntuje się jakie zachowania ( w sytuacjach bliskich dziecku)  są bezpieczne, a jakie zagrażające. Stara się zachowywać zasady bezpieczeństwa i przewidywać konsekwencje ich nieprzestrzegania

Orientuje się w  podstawowych zasadach zdrowego odżywiania i zwykle stara się stosować do tych zasad.

wie że należy dbać o zdrowie. Dostrzega związek między zachowaniem człowieka a zdrowiem czy chorobą

rozwój społeczno- emocjonalny

Michał zwykle przestrzega ustalonych zasad( reguł  obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz społeczności dorosłych.  Chętnie i zgodnie współpracuje z innymi w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.

chętnie i sprawnie wykonuje polecenia nauczyciela. Rozumie polecenia kierowane do grupy

Dziecko jest samodzielne w sytuacjach życiowych i zadaniowych( na miarę swoich możliwości rozwojowych). Nie oczekuje stałej obecności i pomocy osoby dorosłej. Zwykle przewiduje skutki swoich zachowań.

Chętnie pomaga innym dzieciom, a okazana pomoc zwykle jest adekwatna  i służy rozwiązaniu dalnego problemu

Dobrze sobie radzi w sytuacjach konfliktowych. Zwykle nie oczekuje pomocy osoby dorosłej.

wyraża swoje emocje  w sposób akceptowany społecznie. Zwykle potrafi pogodzić się z porażką

Posiada dokładne informacje na temat siebie , swojej rodziny i miejscowości

Orientuje się jakie są polskie symbole narodowe. Wie że jest Polakiem, a Polska należy do Unii Europejskiej

3 Srodowisko rodzinne

 

Przejawia się jednak nadpobudliwością ruchową, nie umie usiedzieć spokojnie przez dłuższą chwilę w jednym miejscu. Chłopiec w tym roku szkolnym został przeniesiony ze starej szkoły do nowej, ponieważ wraz z całą rodziną zmienił miejsce zamieszkania. Chłopiec zaczyna mieć problemy w nauce. Jest osobą bardzo odważną, ale małomówną. Usilnie stara się skupić wyłącznie na sobie uwagę innych osób, uderzając w stół pięścią, czy kopiąc siostrę.
Na podstawie swoich własnych obserwacji, wywiadów z rodziną, wychowawcą klasy, sąsiadami wywnioskowałam, że głównym problemem dziecka jest agresywne zachowanie oraz nadpobudliwość ruchowa. Sytuacja ta spowodowana jest brakiem zainteresowania matki wobec Pawła. Matka jak wspomniałam większość czasu poświęca najmłodszemu dziecku. Drugim powodem jest na pewno zmiana szkoły, utrata znajomych.
Potrzeby Pawła zostały zdiagnozowane i zaobserwowane przede wszystkim przeze mnie oraz wychowawcę klasy. Również matka zaobserwowała, że jej syn zmienił się i że trzeba mu pomóc.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin