Bohater na przestrzeni epok.docx

(15 KB) Pobierz

 

Konspekt lekcji języka polskiego – klasa III gimnazjum

 

Temat: Wybory bohaterów na przestrzeni epok.

 

Cel główny: Utrwalenie wiadomości dotyczących autorów i ich dzieł na przestrzeni epok.

 

Cele lekcji:

·         Utrwalenie wiadomości o epokach literackich;

·         Przypomnienie najważniejszych autorów i ich dzieł;

·         Kształcenie umiejętności redagowania notatek.

·         Doskonalenie umiejętności selekcjonowania informacji.

Wykorzystane elementy metody: analizy dokumentacyjnej-praca pod kierunkiem, analizy wykonawczej, przekładu intersemiotycznego

 

Środki dydaktyczne: oś czasu, lista autorów i ich dzieł

 

Przebieg zajęć:             

1.       Czynności organizacyjno porządkowe.

 

2.       Prowadząca rozdaje uczniom kartki  z osią czasu przedstawiającą wszystkie epoki literackie ułożone w porządku chronologicznym (antyk, średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, młoda polska, XX-lecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura współczesna).

 

3.       Uczniowie pod kierunkiem prowadzącej uzupełniają oś czasu o graniczne daty poszczególnych epok.

 

4.       Prowadząca rozdaje uczniom listę autorów i ich dzieł ułożoną w porządku alfabetycznym. Następnie wspólnie z prowadzącą uczniowie starają się dopasować nazwiska i tytuły do odpowiedniej epoki i umieszczają dane na osi czasu.

 


1.       Białoszewski M. „Pamiętnik
z powstania Warszawskiego”

2.       Biblia „Przypowieść o synu marnotrawnym”

3.       Christie A.  i  Chmielewska J.

4.       de Saint-Exupéry A. „Mały Książę”

5.       Fredro A. „Zemsta”

6.       Hemingway E. „Stary człowiek i morze”

7.       Herbert Z. – cykl „Pan Cogito”

8.      
Kafka F. „Proces”

9.       Kamiński A. „Kamienie na szaniec”

10.    Kochanowski J. „Treny”

11.    Konopnicka M. „Mendel Gdański”

12.    Krasicki I. „Bajki”

13.    Legenda o Świętym Aleksym

14.    Mickiewicz A. „Pan Tadeusz” i „Dziady”

15.    Mitologia „Mit o Syzyfie”

 

 

16.   Molier „Świętoszek” i „Skąpiec”

17.   Morsztyn J.A. – sonet „Do trupa”

18.   Naborowski D. – wiersz „Marność”

19.   Niemcewicz J.U. „Powrót posła”

20.   Pieść o Rolandzie

21.   Prus B. „Kamizelka”

22.   Przerwa-Tetmajer K. „Poezje”

23.   Reymont W. „Chłopi”

24.   Sienkiewicz H. „Krzyżacy”

25.   Słowacki J. „Balladyna

26.   Sofokles „Antygona”

27.   Szekspir W.„Romeo i Julia”

28.   Szymborska W. – wiersz „Nic dwa razy..”

29.   Żeromski S. „Syzyfowe prace”

 


 

5.       Uczniowie wspólnie analizują uzupełnioną oś. Zadaniem każdego z uczniów jest wybranie dwóch pozycji i przygotowanie krótkiej notatki zawierającej najważniejsze informacje dotyczące utworu.

 

6.       Uczniowie na forum klasy przedstawiają wyniki swojej pracy tworząc galerię bohaterów na przestrzeni epok.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin