kurys12_15.docx

(483 KB) Pobierz

14. Protokół Ntrip

Protokół/aplikacje umożliwiające przesyłanie danych GNSS za pośrednictwem Internetu. Standard RTCM przeznaczony do rozpowszechniania poprawek obserwacyjnych i innych danych GNSS w postaci strumienia danych.

NTRIP (Networked Transport of RTCM via Internet Protocol) to protokół transmisji danych opracowany przez Bundesamt für Kartographie und Geodäsie (BKG), Frankfurt, Niemcy. Protokół ten w pierwotnej wersji miał być wykorzystywany do transportu danych korekcyjnych RTCM, co jest ujęte w jego nazwie. Jednak stał sie on tak uniwersalny, że można go wykorzystać do przesyłania wszelakich danych gdzie wymagany transfer nie przekracza 5 kbit/s. Obecnie jest on wykorzystywany do transportu danych GNSS począwszy od danych RAW poprzez dane RTCM, a na danych tekstowych NMEA kończąc.

Nie bez znaczenia dla dystrybucji danych z wykorzystaniem protokołu NTRIP był również rozwój telefonii komórkowej i możliwość łączenia się z Internetem za pomocą połączeń CSD (wydzwanianych), a później szybkich pakietowych transmisji danych jak GPRS, a obecnie rozwijanych (telefonia trzeciej generacji) szybkich multimedialnych transmisji danych jak EDGE czy UMTS. System do udostępniania danych GNSS tworzy moduł komunikacji HTTP/TCP/IP oraz moduły sprzętowo/programowe: moduł stacji referencyjnych, moduł Castera oraz moduł klienta.

Schemat działania systemu dystrybucji danych z wykorzystaniem protokołu NTRIP prezentują poniższe rysunki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Protokół NTRIP jest obecnie standardem przyjętym we wrześniu 2004 przez komisje RTCM do dystrybucji korekt różnicowych przez Internet.

12. - budowa MSPP

System pozycjonowania precyzyjnego generuje korekty RTK/DGPS w oparciu o sieć stacji referencyjnych.

Małopolski System Pozycjonowania Precyzyjnego działa w oparciu o technologię VRS - Virtual Reference Stations.

Technologia VRS gwarantuje w przypadku rozłożenia przestrzennego stacji referencyjnych w odległościach około 70 km względem siebie, generowanie korekt pozwalających na zachowanie dokładności wyznaczenia punktów położonych wewnątrz obszaru stacji referencyjnych metodą RTK (Real Time Kinematics - pomiary w czasie rzeczywistym)nie gorszych niż:

w poziomie - do 0.03 m

w pionie - do 0.05 m.

przy zachowaniu 99,9% ufności otrzymanych wyników.

W przypadku większych niż 70 km odległości pomiędzy stacjami - odległość użytkownika dokonującego pomiar RTK od fizycznej stacji referencyjnej przekracza 35 km, lub poza obszarem określonym przez stacje referencyjne, dokładność wyznaczenia współrzędnych maleje.

Dla pomiarów wykonywanych metodą DGPS (Differential GPS - różnicowy GPS), korekty DGPS generowane przez system VRS, pozwalają na wyznaczanie współrzędnych z dokładnościami do 0.5 m w poziomie.

13. - serwisy i produkty MSPP

Nie wiem o co chodzi, więc napiszę WSZYSTKO co było na wykładach na temat MSPP:

- rozwiązania takie same jak ASG-EUPOS

- centrum oblicz. w Krakowie

- poprawki RTK, DGNNS

obserwacje w formacie rinex

nie ma systemu obliczeniowego (nie możemy wysłać swoich obserwacji do obliczenia)

16. - system DORIS zasada działania, zastosowanie

DORIS - Doppler Orbitography and Radio-positioning Integrated by Satellite

- służy do precyzyjnego wyznaczania orbit  i pozycji

- wykorzystuje pomiar efektu Dopplera sygnałów transmitowanych z sieci stacji naziemnych do odbiorników umieszczonych na satelitach

- około 60 stacji na świecie

- sygnał w 2 zakresach częstotliwości

- dokładność wyznaczania orbity rośnie wraz z ilością wykonanych obserwacji, należy uwzględnić czynniki: manewry satelity, ustawienie paneli słonecznych, zużycie paliwa.

- zastosowanie: wyznaczanie dryftu kontynentów, monitorowanie pola grawimetrycznego, pionowe ruchy skorupy ziemskiej, dryft płyt tektonicznych. zmiany położenia środka ciężkości Ziemi, wyznaczanie ruchu bieguna

DORIS jest satelitarnym systemem opartym na zjawisku Dopplera. Można nazwać ten system "mierniczym przestrzeni kosmicznej", gdyż wyznacza on z dużą precyzją orbity satelitów. DORIS jest także ziemskim systemem pozycjonowania. Jest wykorzystywany na satelitach altimetrycznych i teledetekcyjnych, więc służy pośrednio do wyznaczania kształtu i rozmiarów Ziemi m.in. poprzez badanie poziomu mórz i pola siły ciężkości. System ten dostarcza danych do badań w zakresie geodezji, geofizyki, a także dla innych dziedzin.

17. - dokładności uzyskiwane z wykorzystaniem DORIS

System DORIS został pomyślany tak, aby zapewniać dokładność wyznaczenia położenia rzędu jednego centymetra. Dokładność tę gwarantują następujące trzy składniki systemu:

- wysoce stabilny oscylator,

- sieć więcej niż 50 stacji naziemnych,

- dwie częstotliwości.

(o DORIS jest cały artykuł na WIKIPEDII)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin