Scenariusz zajęć dydaktycznych
Data: 22.02.2011
Grupa: 4 latki
Opracowanie i prowadzenie: E. C.
Temat: „Ufoludki” – zabawy dydaktyczne wspierające procesy myślowe dzieci.
Cele:
- kształtowanie operacji myślowych w zakresie myślenia twórczego, pamięci i przeliczania elementów zbioru,
- stwarzanie sytuacji umożliwiających osiągnięcie przez każde dziecko sukcesu edukacyjnego;
Metody:
czynne- zadań stawianych do wykonania, słowne- objaśnienie, rozmowa, twórcze-aktywizujące, percepcyjne-obserwacja i pokaz;
Formy:
Praca z grupą, praca indywidualna, praca indywidualnie zróżnicowana
Pomoce:
obrazek ilustrujący treść rymowanki, sylweta ufoludka do piosenki, liczmany do przeliczania, karty pracy „Ufoludek” zróżnicowane na trzy poziomy, kredki
Przebieg:
1. „Powitanka” – zabawa na powitanie
- nauczycielka mówi: Witam dzieci, które…
lubią się uśmiechać…itd.
2. „Ufoludki”- zagadka graficzna wprowadzająca do tematyki zajęć
-dzieci zajmują wyznaczone miejsca na dywanie twarzą do tablicy
-nauczycielka recytuje i jednocześnie przypina obrazek ilustrujący treść rymowanki
„Ufoludki”
Ufoludki, Ufoludki
To zielone krasnoludki
Mają sympatyczne brzuszki
I podobne są do gruszki
A na główkach czułki mają
W nich nieziemsko wyglądają
3. „Ufoludkowe pytania” – rozmowa z dziećmi na temat usłyszanej rymowanki.
-jakiego koloru są Ufoludki?
-do jakiego owocu są podobne?
- a co mają na głowach?
4. „Ufoludki” – zabawa taneczna do piosenki
I
Mój brat wciąż czyta o kosmitachGwiazdach, planetach i orbitachO niczym innym nie chce słyszećNawet do UFO listy piszeWreszcie zasłużył na nagrodęI latający ujrzał spodekBo wylądował dziś w ogródkuPojazd zielonych ufoludkówRef.:
Zielone włosy, zielone butkiCałe zielone są ufoludki
IIKot na ich widok zaraz zmykaDziwnego boi się ludzikaPierwszy kot przykrył nos ogonemMoże to gryzie to zieloneA czym się żywi śmieszny stworekCzy zjedzą z nami podwieczorekKompot dostały, tort dostałyZjadły, wypiły, odleciały
Ref.:Zielone włosy zielone butkiCałe zielone są ufoludki
- dzieci na zwrotkę przemieszczają się po kole, podczas refrenu zatrzymują się i gestami obrazują słowa.
-nauczycielka ponownie przedstawia postać ufoludka, kładąc sylwete wewnątrz koła na dywanie
5. Ćwiczenia w przeliczaniu wskazanych elementów
- dzieci po zajęciu miejsc na dywanie w kole otrzymują po klika liczmanów,
-nauczycielka mówi dzieciom by uważnie przyjrzały się sylwecie ufoludka i by ułożyły przed sobą, tyle liczmanów, ile np.:
- ufoludek ma czułek,
- ufoludek ma kółek na brzuchu,
- ufoludek ma nosów,
6. „Ufoludek” – indywidualna praca dzieci (karty pracy)
-dzieci otrzymują karty pracy zróżnicowane trudnościami:
I. Zadaniem dziecka jest samodzielne narysowanie i pokolorowanie ufoludka,
II. Dziecko dorysowuje brakujące elementy obrazka i go koloruje,
III. Dziecko łączy wykropkowane linie tworząc obrazek i go koloruje.
Obszary występujące podczas zajęć:
3 – Wspomaganie rozwoju mowy- aktywność językowa
4 - Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia- aktywność poznawcza
8 – Wychowanie przez sztukę- muzyka i śpiew, pląsy i taniec- aktywność artystyczna
13 – Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną – aktywność poznawcza
tymbol