KONSPEKT LEKCJI
TEMAT: Gry i zabawy z wykorzystaniem materacy – kształtowanie cech motorycznych.
Cele lekcji: Uczeń – potrafi organizować gry i zabawy zwinnościowe
- kształtuje siłę, skoczność, zwinność, celność i szybkość
- zna wpływ zabaw na kształtowanie prawidłowej postawy ciała - kształtuje różnorodne cechy osobowości (odwaga, odpowiedzialność)
Klasa:
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce: piłki: lekarskie, do koszykówki, materace
Prowadzący:
TOK LEKCJI
TREŚĆ I PRZEBIEG ĆWICZEŃ
UWAGI
część organizacyjna
rozgrzewka
ćw. RR
ćw. T w pł. strzałkowej
ćw. NN
ćw. T w pł. czołowej
ćw. mm grzbietu
ćw. mm brzucha
ćw. w przysiadzie
ćw. skocznościowe
- zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
- podanie tematu lekcji i zadań głównych, zachęta do ćw.
- postawa bokiem do materaca, po dwie osoby przy dłuższych bokach, chwyt za PR z współćw. z naprzeciwka i próba wciągnięcia na materac
- przodem do materaca, skłon T w przód, próba uniesienia materaca
- materac postawiony na dłuższym boku, siad ugięty tyłem do materaca (dwie osoby po dwóch str. ) na sygnał wyprost NN do stania i powrót do pw.
- siad rozkroczny w rzędzie, materac trzymany nad głowami, skłony boczne T
- leżenie przodem na materacu, na sygnał uniesienie NN i RR w górę
- siad prosty podparty przed krótszym bokiem materaca, przenoszenie NN nad materacem
- „walka kogutów”
- dowolne przeskoki przez materac
ustawienie w dwuszeregu
zmiana ręki
ćw. wykonywane jest równocześnie
należy mocno oprzeć się o materac
skłony w tą samą str.
leżenie na szerokości materaca
ćw. to wykonuje jednocześnie dwie osoby, po 10 # następuje zmiana
zab. bieżna
zab. zwinnościowa
zab. z mocowaniem
zab. skoczna
zab. rzutna
zakończenie zab.
- siad skrzyżny w rzędzie na mat., pierwszy trzyma piłkę lek. na sygnał biegnie do wyznaczonej linii zostawia piłkę i wraca na koniec rzędu, kolejna osoba biegnie po piłkę i ją przynosi itd. Kto szybciej wykona zad. zdobywa 3 pkt.
- siad skrzyżny przed mat., przewrót w przód z piłką między NN, podanie piłki i przejście na koniec rzędu
- taczki dookoła materaca – drugi prowadzi pierwszego, trzeci – drugiego, itd. pierwszy ostatniego
- skok obunóż przez mat. następnie skoki na PN do wyznaczonej linii, powrót skokami na LN, skok przez mat jw. i przejście na koniec rzędu
- kozłowanie piłki dookoła mat. i w str. kosza, zatrzymanie zakończone rzutem do kosza, powrót kozłowaniem
- podsumowanie punktów i wyłonienie zwycięzców
kształt. szybkości, I m – 3pkt., II m – 2 pkt., III m – 1 pkt.
kształt. zwinności
zachować bezpieczeństwo
każdy musi „być taczką” i pchać taczkę
skok przez dł. mat.
rzuty oddawane są do momentu, aż wpadnie piłka do kosza
posprzątanie miejsca ćw.
ćw. oddechowe
ćw. korekcyjno – uspokajające
zakończenie lekcji
- siad skrzyżny, RR oparte na kolanach, T w lekkim skłonie, wdech ze wznosem RR przodem w górę i wyprostem T, wydech z opuszczeniem RR i powrót tą samą drogą
- leżenie tyłem – uwypuklanie kl. pierś.
- „Minutka” – zab. znana
- podsumowanie lek., ocenienie najaktywniejszych uczniów na lekcji, motywacja do samodzielnej pracy
- pożegnanie sportowe
wdech – nosem, wydech - ustami
leżenie tyłem, po ok. 1min przejście do siadu prostego
zbiórka w dwuszeregu
kasperpl