KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
TEMAT: GRY I ZABAWY KSZTAŁTUJĄCE SKOCZNOŚĆ
Cele główne lekcji w zakresie: 1.motoryczności: kształtowanie skoczności, siły, szybkości, koordynacji ruchowej 2.umiejętności: prawidłowe odbicie i lądowanie 3. wiadomości:rodzaje skoków w dal
4. działania wychowawcze:nauczanie współzawodnictwa, samooceny
5. zdrowia:higiena osobista związana z uczestnictwem na zajęciach wychowania fizycznego
Miejsce lekcji: sala gimnastyczna
Przybory / przyrządy: woreczki, piłki, skakanki, szarfy, różnego rodzaju przeszkody
Czas lekcji: 45 minut
Liczba ćwiczących: 21
Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo-klasyczna, naśladowczo-ścisła
Formy prowadzenia zajęć: indywidualna, zajęć w zespołach
Tok lekcji
Zadania szczegółowe lekcji
Czas , dozowanie
Uwagi
Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe
1). Zbiórka, powitanie klasy, sprawdzenie obecności, stanu zdrowia, podanie tematu, celu i zadań lekcji.
2). Motywacja do aktywnego uczestnictwa w lekcji - osoby najlepiej wykonujące ćwiczenia otrzymają bardzo dobre oceny.
4 - 5 min.
Ustawienie w kole.
Zabawa ze śpiewem
,,Ojciec Wergiliusz ‘’ – dzieci w kole śpiewając poruszają się w lewo lub prawo, w środku staje Wergiliusz, na słowo ‘’ róbcie to co ja ‘’ wykonuje różne skoki, podskoki, wyskoki – dzieci go naśladują, kto źle wykona ćwiczenie zajmuje miejsce ojca Wergiliusza.
5 - 6 min.
Przygotowanie słów piosenki na kartce, zwrócenie uwagi na lądowanie i odbicie.
Zabawa orientacyjno-porządkowa
,,Mruczek’’ – wszyscy siedzą skrzyżnie, tworząc koło, w którego środku siedzi mruczek,. Mruczek przywołuje do siebie na migi kogoś z koła. Wezwany podnosi się jak najciszej i stara się bezszelestnie dostać do mruczka. Jeśli wezwany dotrze do mruczka bez szmeru zajmuje jego miejsce, jeśli nie wraca na miejsce.
4 min.
Zabawa musi być przeprowadzana konsekwentnie, bawiący się muszą zachować bezwzględną ciszę.
Ćwiczenia kształtujące
Ćwiczenia w biegu:
- krążenia ramion oburącz do przodu
- jw. do tyłu
- krążenia ramion naprzemianstronne do przodu
- krok odstawno-dostawny do wewnątrz
- jw. na zewnątrz
- skoki dosiężne
- skłon T w lewo i w prawo z dotknięciem dłońmi parkietu
W miejscu:
- w rozkroku skłony T do lewej i prawej nogi
- w siadzie prostym skłony T do lewej i prawej nogi
- jw. w siadzie płotkarskim
- w podporze przodem wyrzuty nóg naprzemianstronne
- jw. wyrzuty obunóż
- indywidualne ćwiczenia rozciągające
5 min.
Ustawienie na obwodzie sali.
Ustawienie w rozsypce w bezpiecznej odległości.
Zabawa na czworakach
,,Koty i myszka’’ – na mecie na czworakach koty, w norce myszka, gdy myszka zasłania oczy koty idą w stronę myszki, gdy odsłania koty stają w bezruchu kto się rusza wraca na start.
3 - 4min.
W pierwszym okresie poznawania zabawy myszką może być prowadzący.
Zabawa bieżna
,,Natarcie’’ – dwie grupy stają naprzeciw siebie, na sygnał zmieniają miejsca biegnąc lub skacząc.
Zwracamy uwagę na prawidłowe mijanie.
Zabawa rzutna
,,Obijanie w kole’’ – koło, jedna osoba w środku, stojący na obwodzie trafiają piłką w obijanego, który unika trafienia podskakując.
3 - 4 min.
Nie wolno rzucać piłki powyżej kolan.
Zabawa skoczna
,,Skoki żabki’’ – żabki skaczą z miejsca na miejsce, na sygnał zatrzymują się i kumkają, po czym dalej podskakują.
3 - 5min.
Skoki równocześnie na obydwie nogi i ręce.
Powtarzamy zabawę ‘’Ojciec Wergiliusz’’.
Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe końcowe
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, pogadanka na temat bezpieczeństwa na lekcjach wychowania fizycznego, nagrodzenie osób które najlepiej ćwiczyły, zachęcenie dzieci do samodzielnego ćwiczenia po lekcjach, pożegnanie.
3 - 4 min
Dwuszereg
kasperpl