OSNOWA LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ.doc

(61 KB) Pobierz
OSNOWA LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ –PLECY OKRĄGŁE

 

 

OSNOWA LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ –PLECY OKRĄGŁE

 

Część I

1. Ćw. organizacyjno –porządkowe

1.Zbiórka,sprawdzenie obecności.

2.Sprawdzenie gotowości do zajęć.

3.Podanie tematu lekcji.

4. Teoretyczne wprowadzenie i omówienie zajęć. Wskazanie dzieciom gdzie są

1.Zbiórka,sprawdzenie obecności.

2.Sprawdzenie gotowości do zajęć.

3.Podanie tematu lekcji.

 

1.Zbiórka,sprawdzenie obecności.

2.Sprawdzenie gotowości do zajęć.

3.Podanie tematu lekcji.

2. Ćw. ożywiające z elementami korektywnymi.

 

“Pająk i muchy” – jedno z dzieci zostaje pająkiem, reszta dzieci biega po całej sali na paluszkach. Na zapowiedź: Pająk – przybierają postawę: stanie, RR w bok, plecy proste. Kto nie wykonał ćwiczenia idzie na bok i tu wykonuje siad klęczny, plecy proste.

 

„Słońce i deszcz” na hasło „słońce” dzieci biegają swobodnie i opalają twarze; na hasło „deszcz” dzieci muszą schować się tj. stanąć plecami do ściany lub drabinek i mocno docisnąć barki (przytulić się plecami do ściany- pięty też)

 

„Berek „ osoba złapana pozostaje w podporze tyłem „zaczarowana”- można ją odczarować przez przejście pod nią.

3. Ćw. oddechowe

 

Marsz po kole. Wdech: RR bokiem w górę- wydech RR bokiem w dół.

 

W rozsypce. Wdech: wspięcie na palce z uniesieniem RR w górę ;wydech –opad na  całe stopy RR w dół -bokiem

Marsz po kole: wdech- wspięcie na palcach z uniesieniem RR bokiem w górę- wydech RR w dół i powrót na całe stopy.

Część II

1.       Ćw. rozluźniające obręczy barkowej i rozciągnięcie mm klatki piersiowej

 

 

„Kurki dziobią ziarenka” uczestnicy zabawy znajdują się w klęku podpartym z dłońmi skierowanymi palcami do środka. Na hasło KURKI DZIOBIĄ ZIARENKA –dzieci uginając ręce w łokciach dotykają lekko nosem, (brodą) do podłogi; jak kurka zbierają ziarenka.

 

 

P.W: siad ugięty. Ręce w pozycji „skrzydełek.” Laska ułożona poziomo na plecach na wysokości kątów dolnych łopatek. Ruch: wytrzymać, następnie rozluźnić mm piersiowe.

P.W: leżenie przodem. NN wyprostowane i złączone. RR wyprostowane, wyciągnięte w bok, uniesione nad podłogą. Głowa uniesiona, wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę. Pod brzuchem, w okolicy pępka, zrolowany kocyk. Przed głową na podłodze leży piłka. Ruch: przeniesienie wyprostowanych rąk nad podłogą i oparcie dłoni na piłce.

2.       Ćw. mm głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa

 

 

„Odpowiadanie ruchami głowy” siad skrzyżny w półkolu z rękoma ułożonymi w skrzydełka. Prowadzący zadaje dzieciom pytania, np. –CZY TERAZ JEST NOC? CZY ŚWIECI SŁOŃCE? CZY PADA DESZCZ?, na które dzieci odpowiadają ruchami głowy: na tak –wykonują ruch potakiwania, na nie ruch przeczenia.

 

 

PW: siad klęczny, RR oparte dłońmi na udach, łokcie na zewnątrz. Ruch: powolne krążenie głową prawo i lewo, powolne skręty w prawo i lewo, skłony głowy w przód i w tył.

P.W: leżenie przodem. NN wyprostowane i złączone. RR wyprosto-wane, wyciągnięte w przód trzymają piłkę. Głowa uniesiona, wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę. Pod brzuchem, w okolicy pępka, zrolowany kocyk. Przed głową na podłodze leży piłka. Ruch: w dłoniach trzymaną piłkę przenosimy raz prawą raz lewą RR w prawą i w lewą stronę wzrok idzie za piłką.

3.       Ćw. mm grzbietu

 

Lot samolotu” leżenie na brzuchu z dłońmi pod brodą. Nogi są wyprostowane i złączone. Na hasło –SAMOLOT LECI –dzieci przenoszą wyprostowane ręce w bok i unoszą je jak najwyżej, unosząc jednocześnie głowę, wzrok skierowany w podłogę. W tym czasie uniesione są nisko nogi.. Wytrzymać w takiej pozycji 3-6 s. Poczym SAMOLOT LĄDUJE –powrót do P.W.

 

P.W: leżenie przodem. Nogi wyprostowane i złączone. Głowa uniesiona, wyciągnięta w przód. Ręce ugięte trzymają przed głową krążek. Na krążku leży piłeczka do tenisa stołowego. Pod brzuchem, w okolicach pępka, zrolowany kocyk. Ruch: uniesienie rąk nad podłogę i odbijanie krążkiem piłeczki.

P.W: leżenie przodem, nogi wyprostowane i złączone. Głowa uniesiona, wyciągnięta w przód. Ręce uniesione nad podłogę. W dłoniach, przed głową, piłka ciężka. Pod brzuchem, w okolicach pępka, zrolowany kocyk. Ruch: uniesienie piłki nad podłogę i rzut sprzed głowy w przód.

4.       Ćw. mm pośladkowych i NN

 

 

P.W: Leżenie na brzuchu RR w skrzydełkach. Ruch: Na sygnał nożyce pionowe. Nogi są nisko nad podłożem.

 

 

P.W: leżenie tyłem. RR ułożone w „skrzydełka” leżą na podłodze. Nogi wyprostowane i złączone. Stopy oparte na skrzyneczce. Ruch: naciskanie głową i łokciami na podłogę, z jednoczesnym oderwaniem pleców od podłogi, a następnie uniesienie bioder do linii łączącej barki i stopy.

 

P.W: leżenie przodem na skrzyneczce po kolce biodrowe przednie górne. Nogi wyprostowane i złączone, zaczepione o drabinkę. Tułów uniesiony nad podłogę. Głowa wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę. Ręce wyciągnięte w przód, w skos. W dłoni jednej ręki piłka. Ruch: przetaczanie piłki z ręki do ręki po podłodze przed głową.

5. Ćw. oddechowe

 

P.W.: Leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Ręce w pozycji „skrzydełek” leżą na podłodze. Ruch: Wdech nosem, a wydech ustami.

 

P.W.: Siad skrzyżny. W dłoniach trzymana oburącz laska. Ruch: wdech nosem z uniesieniem rąk z laską w górę, a następnie wydech ustami z opuszczeniem laski na uda.

 

P.W.: Siad na krześle. Dłonie splecione na karku. Ruch: wdech nosem z cofnięciem łokci, ściągnięciem łopatek i uwypukleniem klatki piersiowej, a następnie wydech ustami z opadem tułowia w przód.

6      Ćw. mm. brzucha

 

 

P.W: Leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Ręce wyprostowane przy głowie trzymają laskę. Ruch: uniesienie głowy i tułowia wraz z wyprostowanymi rr do siadu ugiętego.

 

 

P.W: Leżenie tyłem NN ugięte, stopy oparte na podłodze. Między stopami piłka. RR w skurczu pionowym. Ruch: uniesienie wyprostowanych NN wraz z piłką –wytrzymać.

P.W: leżenie tyłem na kocyku na skosie ustawionej ławeczce. Nogi wyprostowane, uniesione do kąta ok. 45° dłonie trzymają szeroko szczebel drabinki, o który jest zaczepiona ławeczka. Ruch: ślizg po ławeczce w górę i w dół przez ugięcia i wyprosty rąk.

7      .Ćw. oddechowe

 

 

P.W. leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Ręce wyprostowane leżą na podłodze przy biodrach. Ruch: wdech nosem z przesunięciem rąk po podłodze w stronę głowy, a następnie wydech ustami z jednoczesnym przeniesieniem rąk do P.W

 

 

P.W: Siad skrzyżny. W dłoniach trzymana oburącz laska. Ruch: Wdech nosem z uniesieniem rąk z laską w górę, a następnie wydech ustami z opuszczeniem laski na uda.

 

P.W: Leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Ręce w pozycji „skrzydełek” leżą na podłodze. Na brzuchu leży woreczek z piaskiem. Ruch: wdech nosem z uwypukleniem obciążonego woreczkiem brzucha, a następnie wydech ustami- brzuch z woreczkiem opada.

8      .Ćw. równoważe

 

P.W: stojąca, woreczki na głowie RR w skrzydełkach. Ruch: przejście po ławeczce z utrzymaniem woreczka na głowie, swobodne oddechy. Głowa wyciągnięta w górę.

 

P.W: stanie w postawie skorygowanej RR w skurczu pionowym, woreczek na głowie. Ruch: przejście po ławeczce stopa przy stopie.

P.W: stanie w postawie skorygowanej Ruch: Przysiad z zamkniętymi oczami na całych stopach. Następnie na nodze lewej i prawej

9      Zabawa lub gra

 

 

„Wyścig raków” z woreczkami Podpór tyłem z nogami ugiętymi. Dłonie powinny być ułożone tak, aby palce były skierowane w stronę stóp.

Ustawienie dwóch drużyn. na lini startu. Woreczki na brzuchu.

P.W: leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Ręce wyprostowane

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin