Chód po listwie ławeczki z zaakcentowaniem L i PN.doc

(69 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI

 

 

 

KONSPEKT  LEKCJI  GIMNASTYKI

W  SALI  ZASTĘPCZEJ

 

 

 

Klasa                  – IV dziewcząt

Czas                   -  45 min.

Liczba uczennic – 20

Temat                 -  „Gimnastyka :  Chód po listwie ławeczki z zaakcentowaniem   

                               NL i NP. „

Cele wiodące       - 1) Znaczenie gimnastyki dla zdrowia człowieka

                                          2) ćwiczenia równowagi z przyborami

                                          3) rozwijanie zręczności, szybkości, równowagi

                                          4) współdziałanie w grupie

Przybory i przyrządy : 3 ławeczki szwedzkie, 20 kółek ringo, materac.

 

 

Część

lekcji

Tok

lekcji

Zadania szczegółowe

Metody

Uwagi organizacyjno - metodyczne

 

 

 

 

I

10'

1. Zorganizo-wanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

1) Zbiórka w dwuszeregu

2) Przyjęcie raportu i powitanie   

    klasy

3) Sprawdzenie gotowości do

    zajęć

 

Zbiórkę przeprowadza i raport składa  kapitan sportowy

2. Motywacja do zajęć w lekcji.

1)     Podanie tematu i zajęć  głównych lekcji

2)     )  Podanie wiadomości na    temat zn. gimnastyki dla zdrowia człowieka

3)     Zabawa ożywiająca „Berek – żuraw”    

 

 

 

 

 

Zabawa klasyczna

 

 

 

 

W siadzie skrzyżnym w półkolu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

10'

 

 

1.      Pw. – rozkroczna – kółka ringo trzymane oburącz nad głowa;t1 – skłon T w przód i położenie kółka na podłożu; t2 – wyprost; t3 skłon T w przód i zabranie kółka; t4 – pw.

2.      RR w bok; kółko na RP        ( później lewej ) krążenia RR i naśladowanie „hula – hop”.

3.      Siad rozkroczny, kółko trzymane oburącz nad głowa; t1 – max skłon T w prawo t2 – max skłon T w lewo

4.      Pw. Rozkrok waski, kółko pomiedzy stopami t1 – półprzysiad i wyskok z jednoczesnym wyrzutem kółka w górę i chwytem oburącz             t2 – pw –

      8 razy     

5.      Pw. Postawa zasadnicza, skłon T w przód, ringo w RP; przekładanie kółka z R do R z jednoczesnym wyprostem T ( dookoła  kostek, kolan, klatki, głowy – przekładane kółko).

6.      Pw. – na czworakach; kółka na karku; Na sygnał – przenoszenie kółka w dowolnym kierunku po sali.

7.      Pw. Leżenie tyłem; kółko miedzy stopami RR w górze nad głową; t1 uniesienie RR aż do leżenia przewrotnego i przekazanie kółka do RR; t2 – leżenie tyłem ; t3 – siad i skłon T w przód z przekazaniem kółka do NN; t4 – pw.

8.      Pw. – leżenie przodem RR w górę; kółko trzymane oburącz; t­1 – skłon T w tył i           

      uniesienie kółka;t2 – pw.

9.      Pw. - półprzysiad – kółka

pomiędzy  kolanami – naśladowanie skoków kangura.

10.  Marsz po linii prostej z        

przerzucaniem kółka nad głową z R do R.

 

Naśladowcza

 

ścisła

 

 

 

Zabawowa – naśladowcza

 

Naśladowcza ścisła

 

 

 

 

Naśladowcza ścisła

 

 

 

 

 

Naśladowcza ścisła

 

 

 

 

 

Zabawowa

 

 

 

Naśladowcza ścisła

 

 

 

 

 

 

 

Naśladowcza ścisła

 

Zabawowa – naśladowcza

 

 

Zadaniowa ścisła

Dzieci w truchcie wokół sali odbierają kółka ringo od n-la

 

 

W truchcie wokół sali

 

 

W luźnej rozsypce

 

 

 

W formie frontalnej

 

 

 

 

 

W formie frontalnej

 

 

 

 

 

W luźnej rozsypce

 

 

Forma frontalna

 

 

 

 

 

 

 

Forma frontalna

 

Luźna rozsypka

 

 

Marsz wokół sali

 

 

 

II

30'

 

 

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności i rozwijanie zdolności twórczych.

1.      Doskonalenie przewrotu w przód na materacu.

-„ wykonać przewrót w przód na materacu z dowolnej pozycji wyjściowej tak, aby kółko było trzymane RR lub NN i nie dotykało materaca”

2.      Ćw. W podporze                    -przenoszenie kółka na głowie w podporze przodem z jednej strony sali na drugą

3.      Skok rozkroczny przez kozła – rolę koła spełnia uczeń będący w pozycji – półprzysiad z oparciem RR o kolana. Po skoku każdy uczeń imituje kozła

4.      Przejście równoważne po ławeczce  z akcentowaniem NL i NP. i z kółkiem na głowie

5.      Przejście równoważne po ławeczce z przekładaniem kółka pod NL i NP.

6.      Przejście równoważne jak w pkt 4 ; wyścigi zastępów.

 

 

Metoda problemowa

 

 

 

 

 

Zadaniowa ścisła

 

 

 

Zadaniowa ścisła

 

 

 

 

Zadaniowa ścisła

 

 

Zadaniowa ścisła

Zadaniowa ścisła

 

 

Podział klasy na trzy grupy przez zbiórkę w trójszeregu. Pierwsze trzy ćwiczenia odbywają się w formie zajęć w zespołach z innymi zadaniami. Ćw. pozostałe są jednakowe dla wszystkich grup.

 

III

5'

5. Uspokojenie organizmu

1.      Zabawa „Kubusiu – gdzie jesteś?”

 

 

Zabawowa ścisła

W leżeniu tyłem w luźnej gromadce

6. Czynności organizacyjne i wychowawcze

1.      Złożenie materacy, kółek ringo i ławeczek

2.      Omówienie lekcji

3.      i samoocena

 

 

W siadzie rozkrocznym

7.Nastawienie uczniów do wykonywania samodziel-nych zadań ruchowych

w czasie pozalekcyj-nym.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin