WSTiH_kolokwium2012.doc

(46 KB) Pobierz
Pytania na kolokwium Teoria i Metodyka Rekreacji

Pytania na kolokwium Podstawy Rekreacji

 

 

Podaj definicję rekreacji.

Rekreacja to różnego rodzaju zajęcia podejmowane w czasie wolnym, dobrowolnie, dla przyjemności, autoekspresji, formacji własnej osobowości, odnowy i pomnażania sił psychofizycznych.

Kryteria podziału rekreacji

intensywność wysiłku

stopień trudności

pora roku

miejsce realizacji

Rodzaje rekreacji.

rekreacja ruchowa

rekreacja twórcza

rekreacja kulturowo – rozrywkowa

rekreacja poprzez działalność społeczną

Funkcje rekreacji.

Aktywacyjna

Homeostatyczna

Regeneracyjna

Zdrowotna

Społeczna

Kreacyjno-wychowawcza

Kompensacyjna

 

Opisz dwie wybrane funkcje rekreacji

 

Podaj definicję czasu wolnego

Czas wolny określamy, jako czas pozostały po wykonaniu obowiązków rodzinnych, zawodowych, społecznych i przeznaczony na odpoczynek, rozrywkę oraz rozwój własnych zainteresowań zgodnie z zamiłowaniami i upodobaniami.

Wymień funkcje czasu wolnego.

regeneracyjna    rozrywkowa    rozwojowa

Podział czasu wolnego

czas wolny krótki ( jeden dzień )

czas wolny średni ( weekend )

czas wolny długi ( urlopy, wakacje, ferie )

Podaj różnicę w pojęciach rekreacja i wczasy.

rekreacja – początkowo rozumiana wąsko, jako popołudniowy wypoczynek uczniów mieszkających w szkołach z internatem, pod opieką i czynnym udziale wychowawców. Później traktowane, jako synonim wypoczynku i utożsamiane z działalnością nie mającą z pozoru charakteru rekreacyjnego.

 

wczasy – we współczesnym języku kojarzy się z niektórymi formami organizacyjnymi zagospodarowania urlopu w miejscach sprzyjających regeneracji sił. Używane jako synonim instytucji wypoczynkowej ( domu wczasowego ) lub czynności wypoczywania.

Przed wojną w znaczeniu staropolskim słowo wczasy oznaczało wypełnienie treścią czasu wolnego ( były to czynności, aktywność – odpoczynek, zabawa, praca nad sobą ).

 

Termin wczasy i rekreacja można stosować zamiennie, ponieważ pomiędzy czynnościami wczasowymi a rekreacyjnymi można postawić znak równości.

Wymień 6 form spędzania czasu wolnego.

Turystyka

Sport

Środki masowego przekazu

Teatry i filharmonie, wystawy i muzea

Samokształcenie

Amatorstwo artystyczne

Majsterkowanie i amatorstwo techniczne

Hodowla amatorska

Zabawy i kontakty towarzyskie

Kolekcjonerstwo

Aktywność społeczna

Czym  wyróżnia się działalność rekreacyjna ?

aktywnością

dobrowolnością

bezinteresownością

przyjemnością

odmiennością

 

 

Determinanty podejmowania zachowań wolnoczasowych:

 

Czynniki biologiczne

Czynniki psychiczne

Czynniki społeczno- demograficzne

Czynniki gospodarczo-ekonomiczne

 

 

 

 

Podaj formy spędzania czasu wolnego w starożytności.

 

Egipt

Uprawianie turystyki – indywidualne i grupowe wędrówki, które wiązały się z handlem, kultem religijnym, dyplomacją, wojnami. Obrzędy i barwne widowiska, ceremonie religijne. Uprawianie sportów – wyścigi, przejażdżki i pozorowane walki na łódkach, sportowe polowania i łowienie ryb. Organizowanie zabaw – gry terenowe i planszowe, rozrywki – przyjęcia z występami śpiewaków, muzykantów, tancerzy, żonglerów i akrobatów.

Grecja

Uprawianie turystyki – podobnie jak w Egipcie wiązało się z handlem, kultem religijnym, dyplomacją i wojnami. Uprawianie gimnastyki i różnych sportów, przeprowadzanie licznych zawodów sportowych ( igrzyska olimpijskie, pytyjskie, istmijskie i nemejskie ). Przeprowadzanie festiwali i konkursów teatralnych z udziałem zawodowych aktorów, koncertów muzycznych i występów poetyckich.

Rzym

Uprawianie turystyki – podobnie jak w Grecji i Egipcie lecz o większym zasięgu terytorialnym, wiązane z podbojami, zwożeniem trofeów, żywności i niewolników. Uprawianie gimnastyki i niezbyt męczących sportów z wyeksponowaniem konkurencji militarnych ( biegi, rzuty oszczepem, zapasy ) na specjalnie wydzielonych polach ( Pola Marsowe w Rzymie ) Organizowanie wielkich widowisk teatralnych, wyścigów rydwanów, walk z dzikimi zwierzętami i walk gladiatorów.

 

Podaj formy spędzania czasu wolnego w średniowieczu.

 

Wczesny do XI w

Powstają zalążki turystyki współczesnej. Rozwijają się podróże kupieckie i pielgrzymki do miejsc kultu chrześcijańskiego, wyprawy lądowe i morskie, powstały obiekty o charakterze noclegowym ( zajazdy, gospody ). Na zamkach rycerskich odbywały się turnieje i gry z zręcznościowe. Wystawiane były sztuki teatralne, czytano poezję, słuchano muzyki. W Kościele rozwinął się ( z liturgii ) dramat chrześcijański. Początkowo były to tzw. wstawki z liturgii Wielkiego Tygodnia ( procesja z palmami, nawiedzanie grobu Chrystusa ), które później objęły Boże Narodzenie.

Rozkwitu ( XI – XIII w )

Rozwija się turystyka kupiecka i pątnicza, szczególnie do Rzymu i Ziemi Świętej. Nadal rozwija się poezja, muzyka i teatr. Dramat kościelny odchodzi od liturgii, rozwijają się wątki biblijne, kształtuje się podstawowy gatunek średniowiecza – misterium, w teatrze pojawiają się wątki świeckie.

Schyłkowy ( XIV – XV w )

Podejmowane są coraz dalsze wyprawy lądowe i morskie, w tym do Indii, następuje odkrycie Ameryki. Powstają nowe gatunki literackie, rozwija się malarstwo, rzeźba. Poza zakonnikami i klerykami w widowiskach teatralnych występują wędrowni żacy, bakałarze, pisarze miejscy i tzw. wolni artyści. Aktorami i często autorami sztuk byli żonglerzy, szpilmanii, minstrele, skaldowie, igrcy – dzięki nim rozwinęła się sztuka pantomimy i przetrwał teatr lalek. Miejscem przedstawień były sale publiczne, aule uniwersyteckie, prywatne domy, pałace.

 

 

Podać definicję rekreacji ruchowej

 

Rekreacja ruchowa – aktywność fizyczna (ruchowa), podejmowana  w czasie wolnym dla wypoczynku, przyjemności i samodoskonalenia w formie ćwiczeń gimnastycznych, ćwiczeń kondycyjnych w terenie, gier ruchowych i sportowych, pływania, narciarstwa, spacerów i marszów.

 

Wymień główne czynniki decydujące o zdrowiu człowieka

 

O zdrowiu człowieka decydują dwa podstawowe czynniki – ruch ( aktywność fizyczna ) i sposób odżywiania. Organizm człowieka funkcjonuje w ten sposób, że jest ciągle aktywny (nawet w spoczynku funkcjonują narządy wewnętrzne i układ nerwowy).

 

Podaj definicję aktywności ruchowej (fizycznej)

 

Aktywność ruchowa to „praca mięsni szkieletowych wraz z całym zespołem towarzyszących jej czynnościowych zmian w organizmie.

 

Aktywność fizyczna jest rozumiana jako zwiększona aktywność układu ruchowego- czyli zdolność do intensywnego działania w obrębie aparatu ruchu, utożsamiana z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych.

 

Aktywność fizyczna (wg Kozłowskiego, Nazar 1984) – wysiłek fizyczny,  to praca mięśni szkieletowych wraz z całym zespołem towarzyszących  jej czynnościowych zmian w organizmie.

Aktywność fizyczna – każda praca wykonywana przez mięśnie szkieletowe, która prowadzi do wydatku energetycznego powyżej poziomu spoczynkowego (Caspersen, 1985).

 

Definicja zdrowia wg WHO

 

WHO (World Health Organisation), definiuje zdrowie jako „pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a nie wyłącznie brak choroby i niedomagania”.

 

Co to jest styl życia ?

 

Styl życia to całość, najczęściej połączonych zachowań, działań, zwyczajów, nawyków, które mogą wpływać na zdrowie i na poziom ryzyka przedwczesnego rozwoju chorób.

Styl życia to zespół zachowań i ogólna filozofia życia jednostki lub grupy (za: Drabik, 1997).

 

Wymień kilka pozytywnych mierników zdrowia ?

 

Pozytywne mierniki zdrowia:

         rozwój fizyczny

         sprawność i wydolność fizyczna

         spoczynkowa częstość skurczów serca

         ciśnienie tętnicze krwi

         stężenie hemoglobiny

         wskaźnik masy ciała

         wskaźnik wentylacji płuc

         stosunek cholesterolu całkowitego do cholesterolu HDL

 

Co to jest trening zdrowotny ?

 

Trening zdrowotny jest świadomie kierowanym procesem polegającym na celowym wykorzystaniu ściśle określonych ćwiczeń fizycznych dla uzyskiwania efektów psychicznych i fizycznych przeciwdziałających obniżaniu się możliwości przystosowawczych organizmu.

 

Co to jest ontogeneza ?

Cykl życia (rozwój ontogenetyczny) to ogólna suma poszczególnych etapów życia (faz życia) człowieka, a więc dzieciństwa, młodości, wieku dojrzałego z jego trzema fazami wieku dojrzałego: młodego, średniego i starszego.

Rozwój osobniczy człowieka – ontogeneza – jest procesem, który obejmuje wszystkie zmiany zachodzące w żywym organizmie.

Podaj definicję pedagogiki

Pedagogika – zespół nauk o wychowaniu, istocie, celach, treściach, metodach, środkach i formach organizacji procesów wychowawczych.

Pedagogika jest nauką o procesach wychowawczych, czyli teorią działalności wychowawczej

 

 

 

 

Zadania kultury fizycznej

 

Zadaniem kultury fizycznej jest dążenie do rozwoju człowieka, do wysokiej sprawności fizycznej i ruchowej, do umiejętności wykorzystania zdolności fizycznych w różnych sytuacjach życiowych

 

Kultura fizyczna to wyraz określonej postawy wobec własnego ciała, świadoma i aktywna troska o swój rozwój, sprawność i zdrowie, to umiejętność organizowania i spędzania czasu z największym pożytkiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin