Budowa,wspołdzialanie czesci i mechanizmow pistoletów wojskowych-sprawdzian.doc

(775 KB) Pobierz
AKCEPTUJĘ

AKCEPTUJĘ

………………

 

KARTA PRACY

instruktora w punkcie nauczania

 

ZAGADNIENIA:              BUDOWA, WSPÓŁDZIAŁANIE CZĘŚCI I MECHANIZMÓW 

                                    PISTOLETÓW WOJSKOWYCH – SPRAWDZIAN

 

CZAS:                17 minut.

 

POTRZEBY MATERIAŁOWE:

                                          - 7,62 kbk szkolny         -1 kpl.

                                   - Pistolet WIST 94                 -1 szt.

                                   - Pistolet P-83                     -1 szt.

                                   - 9 mm Pistolet wz. 1983 (P-83) Uzbr. 2338/84

                                        - 9 mm pistolet wojskowy WIST 94

Ponadto szkoleni posiadają etatowe uzbrojenie.

 

              PRZEBIEG SZKOLENIA

Lp.

Zagadnienie i czynności instruktora

Czas w min.

 

1

 

Podać temat i cel zajęć :

- zagadnienie:    Budowa i współdziałanie części i mechanizmów pistoletów                     

                           wojskowych – sprawdzian.

- cel:                   Sprawdzić znajomość budowy, współdziałanie części

                           i mechanizmów pistoletów wojskowych.

 

1

 

2

Ustawiam szkolonych w wyznaczonym miejscu, określonym podczas instruktażu
i podaję treść zagadnienia.

„BACZNOŚĆ”  Budowa, współdziałanie części i mechanizmów pistoletów wojskowych. „ SPOCZNIJ”

 

Celem jest sprawdzenie znajomości budowy i współdziałania części i mechanizmów pistoletów wojskowych.

 

CO TO JEST I DO CZEGO SŁUŻY

Sprawdzenie umiejętności szkolonych.

 

W celu sprawdzenia znajomości budowy, współdziałania części i mechanizmów pistoletów wojskowych zadaję pytania zawarte w Załączniku nr 3.

Do udzielenia odpowiedzi wskazuję jednego ze szkolonych. Po udzielonej odpowiedzi wystawiam ocenę.

 

Budowę i współdziałanie części pistoletu wojskowego P-83 zawiera Załącznik nr 1.

 

Budowę i współdziałanie części pistoletu WIST 94 zawiera Załącznik nr 2.

 

 

 

 

 

 

14

 

3

 

 

OMÓWIENIE ZAGADNIENIA:

- omawiam najczęściej popełniane błędy

- wskazuję najlepiej ćwiczących

- odpowiadam na pytania szkolonych

 

 

2

 

 

OPRACOWAŁ

 

..............................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1

 

Budowa i współdziałanie części pistoletu wojskowego P-83.

 

a)     Podstawowa budowa pistoletu P-83

 

               Rys.1 Podstawowe zespoły i części 9 mm pistoletu wz. 1983  (P-83):

1-     szkielet z lufą; 2- zamek; 3- sprężyna powrotna; 4- magazynek. 



 

 

 

b)  Działanie części i mechanizmów pistoletu

Przed ładowaniem części i zespoły pistoletu znajdują się w następującym położeniu:

-          zamek pod działaniem sprężyny powrotnej – w skrajnym przednim położeniu; wieniec czółka zamka opiera się o tylne ścięcie lufy, w wyniku czego lufa jest zamknięta przez zamek; prowadnice podłużne szkieletu wchodzą w rowki zamka;

-          skrzydełko bezpiecznika znajduje się w położeniu zabezpieczonym;

-          kurek – pod działaniem sprężyny – znajduje się w położeniu pośrednim i opiera się       na żerdzi sprężyny kurka;

-          zaczep kurka opiera się zębem o ząb kurka;

-          spust – poprzez szynę i zaczep – jest unieruchomiony przez dźwignię zwalniania kurka, którą steruje bezpiecznik;

-          magazynek jest włożony do chwytu pistoletu; donośnik znajduje w górnym położeniu    a ząb donośnika naciska dźwignię zwalniania zamka po ostatnim strzale.

 

c)  Działanie części i zespołów podczas ładowania

W celu załadowania pistoletu należy:

-          wyjąć magazynek z chwytu;

-          załadować magazynek nabojami;

-          włożyć magazynek do chwytu;

-          odbezpieczyć pistolet;

-          odciągnąć zamek do tyłu i puścić go.

 

UWAGA. Pistolet można załadować ( wprowadzić nabój do komory nabojowej) również     w stanie zabezpieczonym. Ten sposób ładowania pistoletu zwiększa bezpieczeństwo posługiwania się nim.

Podczas ładowania magazynka naboje układają się na donośniku jeden na drugim                w rzędzie, ściśnięta sprężyna magazynka unosi je do góry naciskając donośnik od dołu.

Po włożeniu załadowanego magazynka do chwytu pistoletu zaczep magazynka zaskakuje za występ znajdujący się na ściance pudełka magazynka i utrzymuje magazynek w chwycie. Górny nabój opiera się o dolną powierzchnię zamka. Donośnik znajduje się w dole, jego ząb nie działa na dźwignię zwalniania zamka ,,po ostatnim strzale”.

Podczas odciągania zamka do tyłu, zamek, przesuwając się po prowadnicach, obraca (napina) kurek, który zaskakuje swoim zębem za ząb zaczepu kurka.

Donośnik magazynka pod działaniem sprężyny podnosi naboje tak, że górny nabój ustawia się na linii dosyłania.

Podczas ruchu magazynka do przodu pod działaniem sprężyny powrotnej przesuwa się on po prowadnicach, popycha dosyłaczem górny nabój i wprowadza go do komory nabojowej. Nabój, przesuwając się pod szczękami pudełka magazynka i po wślizgu lufy, wchodzi do komory nabojowej. Drugi nabój podnosi się pod działaniem sprężyny magazynka aż do oparcia się o dolną powierzchnię zamka. Gdy zamek dochodzi do skrajnego przedniego położenia, nabój opiera się przednim ścięciem łuski o występ pierścieniowy komory nabojowej, a wyciąg zaskakuje za kryzę łuski; przewód lufy zostaje zamknięty zamkiem.

Kurek jest napięty pistolet jest gotowy do dania strzału

 

c) Działanie części i zespołów pistoletu podczas samonapinania kurka.

Podczas naciskania spustu szyna spustowa zazębia się z zaczepem kurka i odchyla go. Odchylony zaczep kurka naciska zapadkę kurka i obraca zespół kurka, który ściska przez żerdź sprężynę kurka. Przy końcu drogi obrotu zespołu kurka wyzębia się on z zaczepu kurka i wraca pod działaniem siły ściśniętej sprężyny, uderza w iglicę i powoduje strzał.

W stanie napiętym kurek jest utrzymywany przez zaczep kurka. Podczas naciskania spustu szyna spustowa zazębia się z zaczepem kurka, odchyla go i rozzębia zaczep kurka z kurkiem. Po rozzębieniu się z zaczepu kurek pod wpływem sprężyny kurka uderza w iglicę, powodując strzał.

 

d) Działanie części i zespołów pistoletu po strzale.

Ciśnienie gazów prochowych, działające na zamek przez dno łuski, powoduje jego odrzut do tyłu. Zamek przesuwając się do tyłu ściska sprężynę powrotną umieszczoną na lufie.   Wyciąg osadzony w prawej ściance zamka umożliwia wyciągnięcie łuski; przed dojściem zamka do tylnego skrajnego położenia łuska zostaje wyrzucona na zewnątrz przez wyrzutnik znajdujący się z lewej strony szkieletu. Zamek, przesuwając się do tyłu, obraca kurek            i powoduje obniżenie szyny, rozłączając ją z zaczepem kurka, który następnie zazębia się      z kurkiem, uniemożliwiając danie następnego strzału. Występ na szynie spełnia tu rolę przerywacza. Kurek pozostaje w położeniu napiętym. Po dojściu do tylnego skrajnego położenia zamek zaczyna się przesuwać do przodu pod działaniem siły sprężyny powrotnej, dosyłając kolejny nabój.

Danie następnego strzału będzie możliwe dopiero wtedy, gdy:

-          zamek dojdzie do przedniego położenia, wskutek czego występ na szynie spustowej znajdzie się na wprost wycięcia zamka;

-          nacisk palca na język spustowy zostanie zwolniony, wskutek czego szyna spustowa uniesie się, a jej ząb ponownie zazębi się z zaczepem kurka;

-          naciśnie się ponownie język spustowy.

e) Działanie części i mechanizmów w czasie zabezpieczania pistoletu.

Pistolet zabezpiecza się, przesuwając w górę skrzydełko bezpiecznika. Wykonanie tej czynności jest możliwe zarówno po napięciu kurka jak i po zwolnieniu go. W położeniu zabezpieczonym bezpiecznik zabezpiecza podwójnie iglicę: przez uniemożliwienie jej ruchu wzdłuż osi i uniemożliwienie zbicia jej przez kurek (główka iglicy znajduje się na wprost wyżłobienia kurka). Odpowiednia krawędź bezpiecznika powoduje również przesunięcie się w dół dźwigni zwalniania kurka, której dolna krawędź uniemożliwia obrócenie zaczepu kurka(,,napięcie” kurka). Za pośrednictwem dźwigni zwalniania kurka pistolet jest całkowicie zabezpieczony i nie ma możliwości ,,napięcia” kurka i dania strzału.  

                   

Załącznik nr 2

Budowa i współdziałanie części pistoletu WIST 94

 

a)  Podstawowa budowa pistoletu WIST 94.

Pistolet wojskowy WIST 94 składa się z następujących zespołów i części:

     • zespół szkieletu,

     • zespół zamka,

     • lufy,

b) Położenie części i mechanizmów niezaładowanej broni przed strzelaniem

Zamek pod wpływem wstępnie napiętej sprężyny powrotnej zajmuje przednie poło­żenie i jest zaryglowany z lufą. Pusty magazynek znajduje się w gnieździe szkieletu utrzymywany przez zatrzask magazynka. Główka zatrzasku magazynka może być umiejscowiona dla strzelców praworęcznych po lewej stronie szkieletu natomiast dla strzelców leworęcznych po przestawieniu na prawej stronie szkieletu. Donośnik ma­gazynka współpracuje z dźwignią zatrzymania zamka, pod wpływem sprężyny maga­zynka unosi ją do góry. Spust może zajmować położenie przednie lub tylne. W przednim położeniu spustu zaczep szyny spustowej zazębiony jest z iglicą, która pod wpływem napiętej częścio­wo sprężyny iglicy przesuwa szynę spustową w przednie położenie. Sprężyna szyny spustowej jest w stanie napiętym. Automatyczna blokada iglicy jest włączona. Wskaźnik naboju pod wpływem napiętej sprężyny zajmuje dolne położenie (nie wy­staje na zewnątrz ponad płaszczyznę zamka). Główka przerywacza zajmuje położenie za krzywką na prawej ściance zamka. Prze­rywacz znajduje się w stanie swobodnym. W tylnym położeniu spustu iglica zajmuje przednie położenie, przy czym wstępnie napięta sprężyna prowadnicy tylnej iglicy utrzymuje grot iglicy w położeniu równym z czółkiem zamka. Sprężyna iglicy znajduje się w stanie napięcia montażowego. Sprężyna szyny spustowej utrzymuje zaczep szyny spustowej w dolnym położeniu. Pozostałe części i mechanizmy pistoletu są w stanie identycznym jak przy spuście w przednim położeniu.

c) Załadowanie pistoletu

Załadowanie pistoletu polega na wprowadzeniu naboju do komory nabojowej lufy.

Załadowanie pistoletu może odbywać się :

• automatycznie,

• półautomatycznie,

• ręcznie.

Ładowanie automatyczne jest możliwe po uprzednim załadowaniu ręcznym lub pół­automatycznym i oddaniu strzału. Załadowanie półautomatyczne pistoletu odbywa się poprzez: włożenie załadowane­go nabojami magazynka i zwolnienie zamka z tylnego położenia za pomocą dźwigni zatrzymania zamka po ostatnim strzale lub przez nieznaczne odciągnięcie zamka do tyłu drugą ręką i puszczenie z tylnego położenia. Załadowanie półautomatyczne moż­liwe jest również poprzez dołączenie załadowanego magazynka do pistoletu z zam­kiem w przednim położeniu. Należy wówczas drugą ręką odciągnąć zamek do tyłu i puścić z tylnego położenia. Załadowanie ręczne pistoletu polega na odciągnięciu zamka w tylne położenie, wło­żeniu naboju do komory nabojowej i zwolnieniu zamka. Należy przy tym pamiętać o skierowaniu lufy przed zaryglowaniem broni w dół w celu uniemożliwienia wypad­nięcia naboju z komory nabojowej. Ładowanie ręczne stosuje się w celu wprowadze­nia do pistoletu maksymalnej jednostki ognia tj. 17 naboi.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin