Wielki Czwartek.docx

(21 KB) Pobierz

Wielki Czwartek

 

              Dzisiejszą liturgią rozpoczniemy święte Triduum Paschalne, najważniejsze dni w roku liturgicznym. Wielki Czwartek to pamiątka Wieczerzy Pańskiej. Po raz pierwszy Apostołowie usłyszeli wtedy: „Bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje”, „Pijcie z niego wszyscy, to jest Moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów”, „… to czyńcie na moją pamiątkę”. Tak więc jest to dzień Pierwszej Komunii św. i dzień, który przypomina nam pokorną służbę Chrystusa, który umył nogi  swoim uczniom i pozostawił im przykazanie miłości.

              Jest to także dzień ustanowienia sakramentu Kapłaństwa, a więc złóżmy dzisiaj kapłanowi pracującemu w naszej parafii serdeczne życzenia z okazji jego święta. Pomyślmy również, jakie byłoby nasze życie bez kapłanów. Bez kapłana nie ma ołtarza, nie ma ofiary, nie ma Komunii świętej, nie ma w naszych świątyniach Chrystusa.

              Dzisiejsza liturgia skoncentrowana jest też na dwóch głównych motywach, które dominują. Pierwszym jest ustanowienie Eucharystii jako Ofiary Nowego Przymierza, jako formy uobecniania ofiary prawdziwego Baranka, jakim jest Chrystus. Drugim natomiast, który bardziej dominuje w tekstach liturgicznych i w śpiewach, jest motyw miłości. Możemy zapytać, jak te dwa motywy dzisiejszej liturgii przyjmujemy w naszym życiu? Czy zauważamy, że nadchodzi godzina naszego zbawienia?

Miłość Boga, która objawi się dziś a tylu znakach i będzie się nam objawiała w znakach liturgii następnych dni całego Triduum Paschalnego sprawia, że stajemy się zdolni do poznania i do przyjęcia miłości we wzajemnym miłowaniu i dawaniu siebie. Nie można rozdzielać w praktyce chrześcijańskiego życia, sprawowania Eucharystii i miłości bratniej. Kto uczestniczy w Eucharystii musi przyjąć postawę pokory, posłuszeństwa, wzajemnej służby, aby to uczestnictwo było szczere i aby Pamiątka Pana otrzymała swoje pełne znaczenie.

              Dzisiejsza liturgia będzie przebiegać w następujący sposób. Za chwilę wyruszy uroczysta procesja z zakrystii kościoła. Podczas hymnu „Chwała na wysokości Bogu…” będą dzwonić wszystkie dzwony, które później zamilkną. Po komunii zostanie przeniesiony Najświętszy Sakrament do ciemnicy. Będzie wtedy możliwość do adoracji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarz po pozdrowieniu.

 

Zgromadziliśmy się w naszym parafialnym Wieczerniku, by rozpocząć Święte Triduum Paschalne. W ten Wielki Czwartek otaczamy ołtarz Chrystusa, by sprawować pamiątkę Wieczerzy Pana. Dziękujemy za Jego ofiarę, która dokonała się przez śmierć i zmartwychwstanie, ale jest obecna wśród nas przez sprawowanie świętej Eucharystii.

Dziękujemy za dar kapłaństwa, przez które Chrystus uobecnia wśród nas swoje wielkie dzieła zbawcze. Prośmy także naszego Pana, aby nas nauczył kochać i służyć. Niech dzisiejsza Eucharystia pomoże nam lepiej zrozumieć i doświadczyć miłości Pana, który przychodzi, aby nam służyć, karmić nas i jednoczyć. Z wdzięcznością i pokorą stańmy więc przed Bogiem, który nas, grzeszników tak umiłował, że zesłał swego Syna Jednorodzonego, aby nas odkupił i stał się naszym chlebem codziennym na drogę życia chrześcijańskiego.

 

Komentarz przed hymnem.

 

Teraz zabrzmi uroczyste: „Chwała na wysokości Bogu…” wraz z dźwiękiem dzwonów, które później zamilkną na czas Męki Pana, ale niech nie milknie nasza modlitwa i nasza pieśń. Głośmy chwałę Boga, który dał nam swego Syna jako jedyną Paschę zbawienia.

 

Komentarz przed I czytaniem (Wj. 12, 1-8;11-14).

 

Izraelici obchodzili Paschę na pamiątkę wyzwolenia z Egiptu. Krew Baranka ocaliła ich od śmierci. Chrystus jest naszym Barankiem Paschalnym, a Jego Krew ratuje nas od śmierci wiecznej. Dlatego z radością sprawujemy tę Eucharystię na Jego Pamiątkę i słuchamy słowa, które przypomina nam spełnienie obietnic Bożych w Jezusie Chrystusie.

PIERWSZE CZYTANIE Wj 12,1-8.11-14 Przepisy o wieczerzy paschalnej

Czytanie z Księgi Wyjścia

Bóg powiedział do Mojżesza i Aarona w ziemi egipskiej: „Miesiąc ten będzie dla was początkiem miesięcy, będzie pierwszym miesiącem roku. Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela tak:
«Dziesiątego dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu. Jeśliby zaś rodzina była za mała do spożycia baranka, to niech się postara o niego razem ze swym sąsiadem, który mieszka najbliżej jego domu, aby była odpowiednia liczba osób. Liczyć je zaś będziecie dla spożycia baranka według tego, co każdy może spożyć. Baranek będzie bez skazy, samiec, jednoroczny; wziąć możecie jagnię albo koźlę. Będziecie go strzec aż do czternastego dnia tego miesiąca, a wtedy zabije go całe zgromadzenie Izraela o zmierzchu. I wezmą krew baranka, i pokropią nią odrzwia i progi domu, w którym będą go spożywać. I tej samej nocy spożyją mięso pieczone w ogniu, spożyją je z chlebem niekwaszonym i gorzkimi ziołami.
Tak zaś spożywać go będziecie: Biodra wasze będą przepasane, sandały na waszych nogach i laska w waszym ręku. Spożywać będziecie pospiesznie, gdyż jest to Pascha na cześć Pana.
Tej nocy Ja przejdę przez Egipt, zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej od człowieka aż do bydła i odbędę sąd nad wszystkimi bogami Egiptu. Ja Pan. Krew będzie wam służyła do oznaczenia domów, w których będziecie przebywać. Gdy ujrzę krew, przejdę obok i nie będzie pośród was plagi niszczycielskiej, gdy będę karał ziemię egipską.
Dzień ten będzie dla was dniem pamiętnym i obchodzić go będziecie jako święto dla uczczenia Pana. Po wszystkie pokolenia w tym dniu świętować będziecie na zawsze»„.
Oto Słowo Boże.

 

 

Komentarz przed II czytaniem (1 Kor 11, 23-26).

 

Hebrajczycy obchodzili Paschę na pamiątkę wyjścia z Egiptu. Chrystus nakazał swoim uczniom, by tę Paschę sprawowali na Jego Pamiątkę. Sprawujemy więc Eucharystię, głosząc śmierć Pana i oczekując na Jego przyjście. Spożywamy Ciało Chrystusa i pijemy Jego Krew, abyśmy nie ustali w drodze do ojczyzny zbawionych.

PSALM RESPONSORYJNY: Ps 116B,12-13.15-16bc.17-18

Kielich Przymierza to Krew Zbawiciela.

Czym się Panu odpłacę
za wszystko, co mi wyświadczył?
Podniosę kielich zbawienia
i wezwę imienia Pana.

Kielich Przymierza to Krew Zbawiciela.

Cenna jest w oczach Pana
śmierć Jego świętych.
Jam sługa Twój, syn Twej służebnicy,
Ty rozerwałeś moje kajdany.

Kielich Przymierza to Krew Zbawiciela.

Tobie złożę ofiarę pochwalną
i wezwę imienia Pana.
Wypełnię me śluby dla Pana
przed całym Jego ludem.

Kielich Przymierza to Krew Zbawiciela.

DRUGIE CZYTANIE 1 Kor 11,23-26 Ustanowienie Eucharystii

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Ja otrzymałem od Pana to, co wam przekazuję, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: „To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę”. Podobnie skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: „Kielich ten jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę”.
Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie.
Oto Słowo Boże.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarz przed Ewangelią (J 13, 1-15)

 

Usłyszymy teraz Ewangelię, czyli dobrą nowinę o zbawieniu, która ukaże nam pokorę Chrystusa myjącego nogi swoim uczniom. Chrystus przez Eucharystyczną ofiarę nieustannie nam służy i obmywa nas z grzechów. Wzywa także nas, abyśmy naśladowali Go w pokorze i miłości do wszystkich ludzi.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ: J 13,34

Chwała Tobie, Słowo Boże

Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
jak Ja was umiłowałem.

Chwała Tobie, Słowo Boże

EWANGELIA J 13,1-15 Do końca ich umiłował

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Było to przed Świętem Paschy. Jezus widząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.
W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydać, widząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.
Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: „Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?” Jezus mu odpowiedział: „Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później to będziesz wiedział”. Rzekł do Niego Piotr: „Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał”.
Odpowiedział mu Jezus: „Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę”.
Powiedział do niego Jezus: „Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy”. Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: „Nie wszyscy jesteście czyści”.
A kiedy im umył nogi, przywdział szaty, i gdy znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: „Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie «Nauczycielem» i «Panem» i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”.
Oto słowo Pańskie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarz przed modlitwą powszechną.

 

              W ten święty wieczór Wieczerzy Pańskiej módlmy się do Boga przez Chrystusa Kapłana, aby wysłuchał nas wszystkich, którzy przez chrzest uczestniczymy w kapłaństwie naszego Pana i składamy ofiarę na jego Pamiątkę.

 

Komentarz przed przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

 

              Przeniesiemy teraz wielkoczwartkowy dar Boga – świętą Eucharystię, do ołtarza adoracji. Mamy możliwość, by tam w ciszy adorować naszego Zbawiciela. „Czuwajmy i módlmy się”; niech to będzie znakiem wiary i miłości do Tego, „który do końca nas umiłował”. Bądźmy wdzięczni Panu Jezusowi za sakrament Jego miłości i obecności. Niech każdy znajdzie choćby chwilę czasu, by nawiedzić świątynię także jutro, w Wielki Piątek. Kościół wierzy w trwałą obecność Chrystusa pod postacią Chleba. Ten Chleb przechowywany w naszych świątyniach jest także znakiem pokory Chrystusa, który „pozostał z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata”. Ten Chleb nieustannie nam przypomina i uobecnia ofiarę Krzyża i chwałę Zmartwychwstania.

Jutro dzień Krzyża, trwajmy więc przy Krzyżu, abyśmy mieli też udział w Jego zwycięstwie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAN WIECZERNIK

Ref.              Pan Wieczernik przygotował,
                            Swój zaprasza lud.
                            Dla nas wszystkich dom otworzył
                            i zastawił stół.

1. Przyjdźcie z ulic i opłotków,
              bowiem mija czas,
              przyjdźcie chorzy i ubodzy,
              Pan uzdrowi was.

2.               Każdy człowiek w Domu Pańskim
              swoje miejsce ma,
              niech nikogo w nim nie braknie,
              Uczta Pańska trwa.

3.               Przystępujmy z dziękczynieniem,
              pożywajmy Chleb,
              pijmy Napój nieśmiertelnych,
              aby życie mieć.

4. Zakosztujcie i poznajcie
              tej Wieczerzy smak,
              z obfitości Boskich darów
              bierzcie pełnię łask.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GDZIE MIŁOŚĆ WZAJEMNA

Ref:               Gdzie miłość wzajemna i dobroć,
                            tam znajdziesz Boga żywego.

1. W jedno nas tu zgromadziła miłość Chrystusa,
              weselmy się w Nim i radujmy.

2. Z pokorą szczerą kochajmy Boga,
              z czystego serca miłujmy się nawzajem.

3. Skoro się wszyscy tu gromadzimy,
              strzeżmy się tego, co nas rozdziela.

4. Niech ustaną wszystkie gniewy i spory,
              a pośrodku nas niech będzie Chrystus.

5. Obyśmy oglądali Twoje oblicze Chryste Boże,
              razem ze świętymi, w chwale Twego królestwa.

6. To będzie naszą radością czystą i bez granic
              przez nieskończone wieki wieków. Amen.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin