PORADNIK DLA RoDzIcÓw.doc

(756 KB) Pobierz
PORADNIK DLA RoDzIcÓw

PORADNIK DLA RoDzIcÓw


Drodzy Rodzice, tutaj znajdziecie ciekawe rady dotyczące prawidłowego rozwoju dzieci, fachowe artykuły i informacje oraz przykłady zabaw i ćwiczeń do wykonywania razem w domu.

 

Agnieszka Zagórska

Picture

 

 

Twórcze zabawy plastyczne inspirowane porami roku- ZIMA.

 

Już we wczesnym dzieciństwie zaczynamy odkrywać świat wszystkimi naszymi zmysłami, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać dziecku jak najwięcej okazji do rozwoju i zabawy poprzez tworzenie. Twórczość jest dla dziecka nie tylko źródłem przyjemności estetycznych czy też radości z własnej twórczości, ale dostarcza mu wiedzy i umiejętności z różnych obszarów życia.

Jest wyrazem jego wewnętrznej energii, uspokaja je, daje uczucie odprężenia oraz zaspokaja typową dla tego wieku potrzebę działania. Dzieci podczas pracy twórczej  rozwijają swoje umiejętności manualne, doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, kształtują umiejętności wyrażania środkami plastycznymi. To również doskonała okazja, aby zacieśnić więzy między dzieckiem i rodzicem, aby kształtować w nim system wartości i przekazywać pozytywne myślenie o sobie i otaczającym świecie.

Stosowanie w zabawie z dzieckiem różnorodnych technik plastycznych stymuluje ich dyspozycje twórcze. Rozwija fantazję, pomysłowość, giętkość, oryginalność, zdolności skojarzeniowe, płynność myślenia  zachęca do poszukiwań niestandardowych rozwiązań.

 

 

A oto kilka zabaw plastycznych z wykorzystaniem nietypowych pomocy i technik:

·          ”Na stoku”- malowanie kulką.

Kartkę umieszczamy w pudełku po czekoladkach i małą kulkę plastykową. Kulkę malujemy pędzelkiem jednym kolorem farby, wkładamy do pudełka i poruszając w różne strony, malujemy na kartce. Powstałe w ten sposób abstrakcje można uzupełnić elementami wyciętymi z kolorowego papieru np. narciarze, kolorowe choinki, łyżwiarka i oprawić w ramki.

”Choinka” -malowanie ciastem.

„Kolorowe ciasto” (woda, mąka i odrobina wybranej farby np. zielona) rozsmarowujemy na kartce, następnie zeskrobujemy ciasto grzebieniem lub przygotowaną tekturą, tworząc na nim wzory i obrazki. Po wyschnięciu możemy uzupełnić rysunek o elementy roślinne np. na choince przykleić specjalnym klejem anyżowe gwiazdki, ziele angielskie, owoce jałowca.

·         „Bombki”- formowanie z masy papierowej.

Rozdrobnione kawałki papieru moczymy w przygotowanym kleju i oklejamy np. kulkę z gazety .

Tak przygotowane bombki (różnych kształtów) pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie malujemy farbami i ozdabiamy np. cekinami, suszonymi płatkami kwiatów, kolorowymi piórkami, włóczką (potrzebny jest dobry klej). Dzieci tworzą ulepianki wg własnych pomysłów.

·         „Świąteczne łańcuchy”- mozaika na nitce.

Do wykałaczki przyklejamy taśmą klejącą długi sznurek lub grubą nitkę, tworząc „niby igłę”. Następnie przygotowujemy makaron różnej grubości i kształtów np. rurki, pióra oraz np. kolorowe papierowe kwiatki z dziurką w środku, kokardki z papierków po cukierkach, duże drewniane lub plastikowe koraliki. Dziecko nawleka je wg. własnego pomysłu tworząc oryginalny łańcuch, który może ozdobić dowolny element naszego domu.

·         „Stroik”- formowanie masą solną.

Z masy solnej (woda, mąka, sól, odrobina oleju) formujemy stożek lub inny kształt, który zaproponuje dziecko (musi dać się wbić różne materiały w masę) i ozdabiamy szyszkami, makronem o różnym kształcie, patyczkami i gałązkami z różnych drzew, suszonymi plastrami owoców. Następne odstawiamy stroik do wyschnięcia na kilka dni w suche i ciepłe miejsce. Im dokładniej i głębiej wciśnie się poszczególne elementy tym stroik będzie trwalszy. Po wyschnięciu można go pomalować złotą farbą w spreju lub posmarować klejem i posypać brokatem (ta część wykonują rodzice najlepiej na zewnątrz).

·         „Pałac królowej Śniegu”- malowanie gąbką.

Rysujemy wzór np. kontur pałacu i wycinamy go nożyczkami. Szablon nacieramy świecą, aby nie nasiąkał wodą. Wycięty szablon przypinamy spinaczem aby się nie przesuwał. Kawałkiem gąbki namaczanej w farbie lekko uderzamy w papier widoczny w okienkach szablonu i poza nim. Można użyć jednego koloru lub kilku. Trzeba tylko przygotować kilka kawałków gąbki dla każdego koloru osobno. Obrazek możemy oprawić w ramkę.

 

Podczas zabaw plastycznych z dzieckiem ważne jest aby zapewnić mu możliwość swobodnej, twórczej wypowiedzi. Nie wolno ingerować w kompozycje dziecka, bo najważniejszy jest sam proces tworzenia a nie wartość wytworu plastycznego, nie podlegającego, w przypadku dzieci, jakiejkolwiek krytyce. Nie narzucajmy swoich myśli dziecku, pozwólmy aby od początku do końca czuło się twórcą odpowiedzialnym za własne dzieło, zadbajmy tylko o bezpieczeństwo podczas pracy i bądźmy w każdej chwili gotowi do pomocy. Nie narzucajmy też dziecku tempa pracy i pamiętajmy o odpowiednim wyeksponowaniu jego prac po ich ukończeniu, daje to wiele satysfakcji i przekonuje o poważnym traktowaniu jego wysiłku.

Miłej zabawy;-)

 

Agnieszka Zagórska
 

W oczekiwaniu na Święta...

Picture


Już za parę dni spotkamy się w rodzinnym gronie, aby razem przeżywać te najpiękniejsze, najbardziej ciepłe i pełne radości ze Świąt. Zapewne w naszych domach już pachnie piernikami i suszonymi owocami, wszystko jest wysprzątane, prezenty czekają pięknie zapakowane na uroczyste otwarcie a choinka migocze srebrnymi lampkami.

Warto wykorzystać te ostatnie chwile przed Świętami Bożego Narodzenia, aby wspólnie z dziećmi przygotować dekoracje, które ozdobią nasze mieszkanie a także pozwolę chwilę odpocząć domownikom od „świątecznego zamieszania” w kuchni.

Najprostszą i najszybszą dekoracją, która możemy wykonać wspólnie z dziećmi podczas krótkich, zimowych wieczorów są różnego rodzaju gwiazdki z papieru.

Z białego papieru wycinamy koła różnej wielkość i składamy je 3-krotnie na pół, po czym nożyczkami wycinamy ozdobnie  krawędzie. Następne prosimy dzieci, aby dowolnie dobrały koła różnej wielkości i o różnych krawędziach i przykleiły je jedno na drugie.  Jeszcze tylko robimy dziurkaczem dziurkę, przewlekamy ozdobny sznureczek i piękne śnieżynki gotowe do zawieszenia w oknie.

W zależności od kolorów możemy stworzyć dekorację dobraną do pozostałych elementów Świątecznego wystroju naszego domu.

Inna prostą dekoracją jest  Bożonarodzeniowy wieniec. Wykonuje się go bardzo łatwo ze starych, niepotrzebnych rajstop z których odcinamy górną część, a nogawkę wypychamy np. białą krepiną. Następnie formujemy koło i związujemy końce rajstop ozdobną wstążką. Na tak przygotowaną bazę wspólnie z dzieckiem naklejamy różne elementy wycięte z papieru np. srebrne listki , szablony pierniczków (mogą być też prawdziwe), zawiązujemy drobne bombki. Całość ozdabiamy brokatem i kokardami w wybranym kolorze.
Ważny jest wybór odpowiedniego kleju, który potrafi połączyć tkaninę z papierem. Pamiętajmy aby ten etap pracy wykonać samodzielnie, w trosce o bezpieczeństwo naszych pociech. Tak przygotowany wieniec jest doskonałym pomysłem na ozdobienie drzwi lub pustej ściany.  

Kolejna prostą dekoracją są  „zimowe dmuchawce”. Potrzebujemy do nich styropianowych kul, patyczków higienicznych w białym kolorze, patyczków do szaszłyków i białej krepiny oraz zwykłego kleju do papieru. Warto zaopatrzyć się również w brokat.

Patyczki do szaszłyków owijamy krepiną i przyklejamy na końcach. Następnie na każdy patyczek nabijamy kule w która wbijamy dowolną ilość patyczków do uszu. Wcześniej należy z każdego patyczka, z jednej jego strony usunąć  watę.

Na koniec możemy posmarować końcówki patyczków w kuli,  klejem i posypać brokatem. Trzy albo więcej dmuchawców ustawionych np. na stole, komodzie bądź parapecie stanowi piękna i oryginalną ozdobę. 

 


Picture

To tylko niektóre z propozycji dekoracji, których wykonanie zajmie kilka chwil, a sprawi, że w naszym domu zapanuje uroczysty świąteczny nastrój.

A zatem-do dzieła!



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agnieszka Zagórska
 

BEZPIECZNE LATO PRZEDSZKOLAKA

Picture

   
    Wakacje to czas zabawy i nowych wrażeń. Wyjeżdżamy w góry, nad morze, nad jeziora, na wieś. Dużo czasu spędzamy w lesie lub parku, jeździmy na rowerze, rolkach, hulajnodze.  Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracajmy uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do przedszkola mieć tylko dobre wspomnienia.
    Z pewnością wielu z Was zna i stosuje poniższe zasady, być może niektóre są oczywiste, ale w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie naszych milusińskich warto przed urlopem zapoznać się z nimi jeszcze raz.
A oto kilka ważnych zasad, aby nasze wakacyjne wspomnienia zawsze były tylko miłe, a nasze pociechy wypoczęte i pełne nowej energii wróciły do przedszkola:
1.      Przed wyjazdem w nowe miejsce zawsze porozmawiaj z dzieckiem o tym co zobaczy, jak powinno się zachowywać, czego unikać. Najlepiej obejrzyjcie wspólnie film opowiadający np. o danym kraju lub przeczytajcie podstawowe informacje wzbogacone zdjęciami.
2.      Ustal z dzieckiem zasady wypoczynku  i zabawy np.: wchodzimy do wody tylko razem, w lesie nie śmiecimy, nie ganiamy ptaków w parku.
3.      Wybierając się w dane miejsce np. nad morze pamiętaj o odpowiednim ubraniu i akcesoriach do ochrony i zabawy dla malucha (czapeczka, krem z filtrem, klapki, przewiewne, najlepiej bawełniane ubranka na zmianę, okulary, nie zapomnij też o płaszczu przeciwdeszczowym i kaloszach).
4.      W czasie wycieczek samochodem pamiętajmy o foteliku, pasach i środkach przeciw chorobie lokomocyjnej.
5.      Zawsze pamiętajmy o czymś do picia dla naszej pociechy. Polecamy wodę, gdyż najlepiej gasi pragnienie ( w krajach arabskich tylko wodę z butelek), a czasie upałów pamiętajmy by pić ją często.
6.      W czasie, gdy słońce operuje najsilniej zalecane jest, aby dzieci o ile to możliwe przebywały w cieniu (godz. 11-16)
7.      Poznaj dokładnie miejsce wypoczynku. Sprawdź czy teren jest bezpieczny, ogrodzony, czy nie ma w pobliżu odkrytych studzienek, kanałów, wykopów, ruchliwych ulic itp.
8.      Dobrze jest jeśli dziecko potrafi powiedzieć jak się nazywa, gdzie mieszka i zna numer telefonu do rodziców (najstarsze dzieci).
9.      Unikajmy kupowania produktów żywnościowych z nieznanych źródeł (uliczny sprzedawca lodów) lub jedzenia potraw, które być może nie są już pierwszej świeżości (sosy, potrawki, sałatki z jajek i majonezu itp.)
10.  Zawsze przed wyjazdem skompletujmy apteczkę z niezbędnymi środkami opatrunkowymi oraz lekarstwami, które mogą się przydać w czasie wakacyjnych wojaży.
I najważniejsze: zawsze pamiętajmy, że z wakacyjnego relaksu i zabawy również trzeba korzystać w sposób świadomy, przemyślany i z umiarem
A więc do szybkiego zobaczenia po wakacjach!!!





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Picture



Agnieszka Zagórska



„Dlaczego warto czytać dzieciom?”

   


     We współczesnym świecie przesyconym telewizją i internetem nie można zapomnieć o książce. Kontakt z nią daje bowiem możliwości obcowania ze światem wartości, jakie niesie literatura. Nawyk czytania i miłości do książek musi powstawać w dzieciństwie.
   Czytanie książek rozbudza wyobraźnię. Może wpływać na rozwój uczuć, lepsze zrozumienie innych ludzi. Postaci pojawiające się w książkach mogą dostarczyć pozytywnych wzorów zachowań. Dorośli powinni razem z dziećmi ocenić postępowanie bohaterów.
Dzieci zdobywają z książek wiedzę o przedmiotach, ludziach, zwierzętach, roślinach, uczuciach. Poprzez kontakt z książką nabywają umiejętności związane z rozwojem myślenia(porównywanie, wnioskowanie, uogólnienia).
Głośne czytanie wzbogaca słownik dziecka, uczy prawidłowego formułowania myśli, budowy zdań, kształci słuch.
   Literatura dziecięca inspiruje do zabaw twórczych, wywiera ogromny wpływ na twórczość plastyczną. Warto zachęcać dziecko do podejmowania takich działań, pomagać w tworzeniu rekwizytów do inscenizacji.
Dzieci, które już w przedszkolu zostaną w sposób ciekawy wprowadzone w świat książek, będę ich szukały później same. Należy czytać nie tylko małym dzieciom, ale również nastolatkom. Wspólne czytanie w rodzinie pozwoli pokonać problemy dorastania, wzmocni więzi uczuciowe z rodzicami.
   Już od najwcześniejszych kontaktów z książką należy kształtować u dziecka prawidłowe nawyki korzystania z niej; a więc czyste ręce, nie zaginanie kartek, nie rysowanie w książce, nie wycinanie obrazków itp.
    Przy wyborze książki należy zwracać uwagę na język, jakim jest napisana, na to czy treść w niej zawarta jest wartościowa wychowawczo, na walory estetyczne ilustracji. Ilustracje w książkach przeznaczonych dla dzieci powinny być przejrzyste , czytelne i niezbyt szczegółowe. Należy je oglądać wspólnie z dzieckiem, zadawać pytania, zachęcać do nazywania coraz to nowych szczegółów. Nieznane przedmioty, zwierzęta są okazją do wzbogacenia słownictwa dziecka. Podczas czytania należy zwrócić uwagą na to, by dziecko nie było znużone zbyt długim słuchaniem. Dzieci lubią też, kiedy dorośli opowiadają im treść książki.
  Należy pamiętać, że czytanie chroni przed uzależnieniem od telewizji i czerpania z niej negatywnych wzorców. Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów. Rodzice powinni być świadomi, że rozwijanie u dzieci czytania jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.
 Zachęcamy do udziału rodziców w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

A oto propozycje ciekawych książek dla dzieci:

Wychowanie przez czytanie, E. Olszewka, I. Koźmińska;

Pamiętnik Blumki, Iwona Chmielewska;

Pięciopsiaczki, Wanda Chotomska;

Bajki dla maluszków, Małgorzata Strzałkowska;

Gąska Balbinka, A. Hoffman, M. Terlokowska;

Z górki na pazurki, Zofia Beszczyńska;

12 kolorów, Marcin Brykczyński;

Chłopiec i pingwin, Oliver Jefffers;

Ciocia Jadzia, Eliza Piotrowska;

Dzikoludek, Beata Ostrowska;

Gdzie jest moja siostra?, Sven Nordgvist;

Gryzmoł, Dorota Gellner;

Odwiedziła mnie żyrafa, Stanisław Wygodzki;

Strasznie ważna rzecz, Danuta Wawiłow.




 

 

 

 

Agnieszka Zagórska



Zabawy na śniegu.

Picture



Wreszcie mamy prawdziwą zimę...warto więc wyciągnąć ciepłe, nieprzemakalne kombinezony, rękawice, czapki i porządne buty i korzystać w pełni z jej uroków.

Drodzy Rodzice, przypomnijcie sobie jak sami byliście dziećmi, jak czekaliście na śnieg i na to by z mama lub tatą wybrać się do parku, na pobliska górkę lub lodowisko. To o wiele przyjemniejszy, a przede wszystkim budujący rodzinne więzi, sposób na ciekawe spędzanie  czasu. A ile przy tym ile korzyści dla zdrowia, ile radości, a  później wspomnień...tego nie zapewni najnowsza gra komputerowa. Przy okazji wdrażamy dzieci do aktywnego, zdrowego stylu życia co również ma ogromne znaczenie.

Spędzając czas na dworze powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które sprawią że wspólna zabawa będzie bezpieczna i przyjemna:

1. Dbamy o odpowiednie ubranie

-odpowiednio ubieramy dziecko tzn. ciepło, najlepiej na cebulkę, ale nie przegrzewamy.

Rodzice często w trosce o dziecko ubierają je w taki sposób, ze ma ono problemy z poruszanie, lub biegając szybko się poci.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin