wykład 2.docx

(19 KB) Pobierz

2012-10-14

Finanse PubliczneWykład 2

DOCHODY BUDŻETU PAŃSTWA:

·         Daniny publiczne, które nie stanowią dochodów jednostek samorządu terytorialnego ani funduszy celowych. (akcyza, VAT, podatek od gier, PIT, CIT)

·         Środki, które pochodzą ze źródeł zagranicznych pod warunkiem, że nie podlegają zwrotowi.

·         Środki z prywatyzacji majątku skarbu państwa

·         Środki pochodzące z Narodowego Banku Polskiego

·         Spadki i darowizny w formie gotówkowej

 

W budżecie państwa w każdym roku tworzone są rezerwy celowe i rezerwy ogólne.

 

Rezerwy celowe- przeznaczone są na ściśle określone zadania, których w trakcie przygotowania projektu budżetu nie udało się do końca zaklasyfikować.

Rezerwa ogólna- środki, które ujęte są w budżecie zawsze i nie stanowią znacznej wartości, a także są to środki, które mogą być przeznaczone na zadania, których na etapie tworzenia projektu nie można było przewidzieć…

Rezerwa celowa i rezerwa ogólna mogą być rozwiązane.

Wydatki nie wygasające- mogą mieć miejsce, gdy dany podmiot za pośrednictwem wojewody…

 

JEDNOSTKI SEKTORA FINANSÓW PUBLICZNYCH

1.Organy władzy publicznej:

-organy administracji publicznej

-organy administracji rządowej

-organy kontroli państwowej ochrony prawa

-sądy i trybunały

Jednostki samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo)

2. Jednostki budżetowe , a także samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze i instytucje gospodarki budżetowej.

3. Państwowe fundusze celowe- instytucje mające na celu wykonywanie…..

4. ZUS i KRUS i fundusze, którymi te instytucje zarządzają.

5. NFZ, ponadto samodzielne publiczne ZOZy, uczelnie wyższe, a także inne państwowe i samorządowe osoby prawne z wyłączeniem banków i spółek prawa handlowego.

 

JEDNOSTKA BUDŻETOWA – to forma, która nie posiada osobowości prawnej i pokrywa swoje wydatki ze środków, które pochodzą z budżetu, a uzyskane dochody odprowadza na rachunek budżetu.

Jednostki budżetowe mogą być samorządowe lub państwowe.

JEDNOSTKI SAMORZĄDOWE- tworzą, łączą i likwidują organy stanowiące jednostkę samorządu terytorialnego. (są to np. szkoły)

JEDNOSTKI PAŃSTWOWE- tworzą, łączą i likwidują ministrowie rządów centralnych, wojewodowie i inne uprawnione organy.

 

Jednostki budżetowe prowadzą gospodarkę finansową w oparciu o plan dochodów i wydatków, który  jest zwany planem finansowym.

W planie finansowym ujmuje się środki na dany rok i tylko w przypadku zmiany i aktualizacji planu, można dokonywać wydatków, które wcześniej nie były ujęte w planie. Jednostki budżetowe mogą być budżetowane i wówczas organ, który podjął decyzję o organizacji, czyli organ stanowiący(w przypadku samorządu) lub organ ministra wojewody podejmuje decyzję o przeznaczeniu mienia likwidowanej jednostki.

W przypadku likwidowanej jednostki organ, który podjął decyzję określa także kto przejmuje należności i zobowiązania likwidowanej jednostki.

Samorządowe zakłady budżetowe to podmioty, które wykonują zadania własne jednostek samorządu terytorialnego w zakresie dróg, ulic, mostów, lokalnego transportu zbiorowego, wodociągów i kanalizacji, zieleni miejskiej, cmentarzy oraz targowisk i miejsc targowych.

Samorządowy zakład budżetowy odpłatnie wykonuje swoje zadania pokrywając koszty swej działalności z własnych przychodów.

Podstawą gospodarki finansowej jest roczny plan, w którym ujmuje się wszystkie przychody, w tym także dotacje z budżetu, koszty funkcjonowania zakładu oraz różne obciążenia.

Samorządowy zakład może otrzymywać dotacje przedmiotowe i celowe, a po zakończeniu roku zobowiązany jest odprowadzić do budżetu samorządu nadwyżkę środków obrotowych.

W trakcie roku budżetowego w planie finansowym zakładu mogą być dokonywane różne zmiany, jeżeli przychody i koszty są wyższe od planowanych pod warunkiem, że nie spowoduje to zmniejszenia wpłat do budżetu ani zwiększenia dotacji z budżetu.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin