ĆWICZENIA DLA DZIECI NADPOBUDLIWYCH USPRAWNIAJĄCE SFERĘ EMOCJONALNĄ.doc

(28 KB) Pobierz

Ćwiczenia usprawniające sferę emocjonalną dla dzieci nadpobudliwych

 

Zadanie1

Kopiowanie rysunku.

Dziecko wybiera dowolny rysunek, przykłada kartkę kreślarską przyciętą przez nauczyciela , kopiuje rysunek. Następnie koloruje przekalkowany rysunek kredkami według wzoru.

Zadanie 2

Nauczyciel przygotowuje stemple z ziemniaka. Uczeń sam dokonuje wyboru rodzaju stempla i wykonuje szlaczek, stemplowanie przemienne, stemplowanie całościowe.

Zadanie 3

Obrysowywanie wzorów.

Dziecko otrzymuje, w zależności od zainteresowań, szablony figur geometrycznych, liter, przedmiotów, które poznało w czasie nauki szkolnej. Zadaniem dziecka jest obrysowanie otrzymanego zestawu na kartce papieru i wycięcie nożyczkami.

Po wycięciu ww. zestawu dziecko nakleja wycięte przedmioty na kartkę z bloku, tworząc dowolną kompozycję, np. z liter można utworzyć krótkie zdanie, z figur utworzyć harmonijny szlaczek, z przedmiotów kompozycję przestrzenną. W końcowej fazie ćwiczenia dziecko może zamalować figury, litery czy przedmioty kolorowym tuszem, farbami lub kredkami.

 

Zadanie 4

Rysowanie lub malowanie na gazecie.

Dziecko otrzymuje gazetę bez ilustracji, rysuje tuszem lub farbą dowolną kompozycję wymyśloną przez siebie.

Dziecko przygotowuje patyk „łopatkę” pod dozorem nauczyciela. Wykonuje rysunek lawowany na podstawnie modelu uprzednio wybranego przez siebie, np. martwa natura.

 

Zadanie 5

Rysowanie kredą na ciemnym papierze. Dziecko wybiera dowolny temat, który nanosi kredą na ciemny, szorstki papier. Rysunki kredą można utrwalić fiksatywą. Każdy utrwalacz należy rozpylać z odległości ½ m od rysunku ustawionego pionowo.

 

Zadanie 6

Wysypywani z piasku.

Tego rodzaju pracę możemy stosować z dziećmi na wolnym powietrzu. W klasie dzieci wysypują różne kwiaty, zwierzęta, całe kompozycje na blatach stolików lub czarnym papierze ( kartki papieru pomalowane czarną plakatówką ).

 

Zadanie 7

Rysowanie nitką ( swobodnie ).

Dziecko przygotowuje ciemną kartkę papieru ( technika uprzednio poznana ). Odczekać, aż wyschnie.

Układa na papierze mozaikę nitką. Gdy powstanie jakiś kształt, podkleja nitkę klejem, przyklejając ją do papieru przyciśnięciem palca. Swobodny rysunek nitką przyczynia się do koncentracji uwagi, pobudza fantazję oraz wyobraźnię.

 

Zadanie 8

Kompozycje ze sznurka i kolorowych włóczek.

Uczeń rysuje jakiś kształt ołówkiem, np. kwiatek, kota, lwa, ptaka itp., następnie linie ołówka pociąga cienką warstwą kleju, na który nakłada kolorowe nitki. W ten sposób powstaje barwna, dekoracyjna powierzchnia. Przy stopniowaniu trudności można wykonać tą samą techniką pracę bez użycia ołówka, wówczas nakładamy kształty bezpośrednio na kartkę.

 

Zadanie 9

Malowanie „mokre w mokrym”.

Dziecko zwilża gąbką całą powierzchnię arkusza papieru i maluje na nim plamy farbami akwarelowymi. Plamom nadaje ogólny kształt tego, co ma zamiar wyrazić w swojej pracy. Jeżeli to mają być kwiaty, to maluje sylwetki kwiatów różnymi kolorami. Po całkowitym wyschnięciu kolorowych plam rysuje piórkiem i czarnym tuszem na każdej z nich zarysy i charakterystyczne wybrane szczegóły, np. listki, płatki itp. Rysunki mogą być mniejsze niż plamy albo wychodzić poza ich obręb. Wskazane jest popróbowanie rysowania na pomocniczym papiarze, aby nabrać wprawy w płynności i swobodzie kreski.

Ćwiczenia pobudzające do działania dla dzieci zahamowanych psychoruchowo.

 

Zadanie 1

Układanie mozaiki.

Dziecko utrzymuje odpowiedni wzorek, według którego układa mozaikę.

Zadanie 2

Kopiowanie na szkle.

Zadanie 3

Malowanie palcami.

Zadanie 4

Rysowanie świecą.

Zadanie 5

Lepienie z gliny plasteliny, modeliny, masy solnej.

Zadanie 6

Kompozycje cięte nożem, dłutkiem w gipsie.

Zadanie 7

Wycinanka ze szmatek.

Zadanie 8

Witraże papierowe.

Zadanie 9

Formownie z pasków papieru.

Zadanie 10

Czarowanie tuszem.

Każde dziecko wlewa na swoją kartkę trzy małe krople tuszu, innego koloru. Zbliża kartkę do ust i rozdmuchuje tusz, tworząc różne obrazy i kształty. Możemy o nich z dziećmi porozmawiać.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin