Praca na biologie.rtf

(3 KB) Pobierz

Krew jest rodzajem tkanki łącznej płynnej. Składa się z osocza oraz elementów morfotycznych mają budowę komórkową), do których należą :

- erytrocyty (krwinki czerwone)

- leukocyty (krwinki białe)

- trombocyty (płytki krwi)

ERYTROCYTY – u zarodków wytwarzane są w PĘCHERZYKU ŻÓŁCIOWYM, potem w WĄTROBIE, a od drugiej połowy życia w SZPIKU KOSTNYM. Są to jednojądrowe komórki o owalnym kształcie. Tylko u ssaków tracą one jądro i przyjmują formę spłaszczonych krążków, cieńszych w środku.

W cytoplazmie erytrocytów – HEMOGLOBINA (czerwona), która umożliwia transport tlenu i dwutlenku węgla. W organizmie człowieka ok. 4,3 mln. (kobiety) i 4,8 mln. (mężczyźni) erytrocytów w 1ml krwi.

 

LEUKOCYTY – wytwarzane w czerwonym szpiku kostnym, a niektóre (limfocyty) w grasicy, śledzionie, węzłach chłonnych. Są krwinkami najbardziej zróżnicowanymi pod względem morfologicznym i czynnościowym. U człowieka 4 – 10 tyś w 1 ml krwi.

- granulocyty – ok. 60%

- monocyty – ok. 4%

- limfocyty – ok. 36%

 

TROMBOCYTY – jednojądrowe komórki o owalnym kształcie. Wytwarzane są w czerwonym szpiku kostnym. W 1 ml krwi człowieka znajduje się 200 – 400 tyś płytek krwi. Trombocyty rozpoczynają proces krzepnięcia krwi. Podczas pękania naczyń krwionośnych uwalniają TROMBOKINAZĘ – enzym, który rozpoczyna proces przekształcania fibrynogenu w fibrynę (włóknik) krwi.

Krew jest płynem, który bez przesady można nazwać życiodajnym. Rozprowadza tlen i substancje odżywcze po organizmie. Krew może zasklepiać rany lub inne uszkodzenia na skórze, ponieważ szybko krzepnie. Zapobiega zanieczyszczeniu rany i chroni nas przed zakażeniami. Krew ludzi jest czerwona, ponieważ znajduje się w niej barwnik zwany hemoglobiną. To ona przenosi tlen z płuc do wszystkich komórek ciała.

Niewiele osób wie, że barwa krwi może się... zmieniać. W zależności od ilości tlenu jej kolor waha się od szkarłatu do jasnej wiśni. Nawet cienka warstwa krwi jest nieprzezroczysta, ponieważ krwinki rozpraszają światło. Utrata ponad 40% krwi grozi śmiercią i konieczna jest wówczas transfuzja.

Przetaczanie świeżej krwi, z dużą zawartością tlenu jest często stosowanym środkiem dopingującym wśród zawodowych sportowców. Istnieje kilka rzadkich chorób krwi, takich jak hemofilia, leukemia czy najciekawsza z nich - porfiria. Właśnie ta ostatnia choroba jest uważana przez współczesną medycynę za główną przyczynę powstania legend o wampirach.

Krew jest kojarzona z wieloma aspektami naszego życia. Pamiętajmy jednak, że jest ona przede wszystkim najcenniejszym z leków, który często ratuje ludzkie życie.

Krew dostarcza do narządów m.in. tlen, dwutlenek węgla i  inne niezbędne składniki.

Michał Wojtasik klasa 2, semestr 3

Zgłoś jeśli naruszono regulamin