Temat:
Podstawy projektu technicznego wentylacji mechanicznej regulowanej domu jednorodzinnego z odzyskiem ciepła
Projekt wykonany w Katedrze Inżynierii Środowiska WNT
Wykonała:
Marta Gołota
Rok III Grupa 2
OLSZTYN , luty 2012
1. Opis techniczny
Projekt systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej regulowanej z odzyskiem ciepła w domku jednorodzinnym w Rododendronach na ulicy Krótkiej w Olsztynie. Mapa terenu usytuowania budynku jest załączona do części rysunkowej projektu. Olsztyn wg PN-76 /B-03420 w okresie letnim znajduję się w II strefie klimatycznej, natomiast w okresie zimowym trwającym w Polsce od grudnia do stycznia Olsztyn należy do IV strefy klimatycznej. Parametry powietrza zewnętrznego dla Olsztyna:~w okresie letnim:
-zawartość wilgoci: x=12,4 g/kg
-wilgotność względna: j=52%
~w okresie zimowym:
-temperatura wynosi: -22°C.
Badania zasobów helioenergetycznych na obszarze Polski prowadzone przez państwowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wykazały, że Olsztyn znajduję się w strefie, gdzie rocznie gęstość promieniowania słonecznego wynosi około 990 kWh/m2 , natomiast średnie usłonecznienie wynosi 1500 godzin na rok.
Dzięki wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej temperatura wewnętrzna pomieszczeń budynku zapewnia komfort cieplny i decyduje o dobrym samopoczuciu i wydajności mieszkańców. Optymalne temperatury więc będą zawierać się w przedziale 18–24°C.
Zleceniodawca: Adam Lis
ul. Prosta 15
Olsztyn 10-900
2. Podstawa opracowania
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – Dz. U. Nr 75/2002
-PN-73/B-03431 „Wentylacja mechaniczna w budownictwie. Wymagania”
-Norma PN-83/PN-03430 (Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.)
-książka „Wentylacje Mechaniczne” autorstwa Neila R. Maclntyrea i Richarda D. Bransona
-materiały pomocnicze i wykłady: dr hab. inż. Zygmunt Wierciński
- norma PN-B-03434:1999 „Wentylacja. Przewody wentylacyjne. Podstawowe wymagania i badania”
3. Temat i zakres opracowania
Tematem opracowania jest projekt wentylacji nawiewno-wywiewnej w/w budynku.
W skład opracowania wchodzą:
-opis techniczny
-obliczenia
- instalacja przewodów wentylacyjnych oraz nawiewników.
rysunki techniczne :
· Plan sytuacyjny w skali 1:50
· Rzuty budynku w skali 1:50
OPIS PROJEKTOWANYCH ROZWIĄZAŃ
Zaprojektowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną .
W skład instalacji wchodzą:
· Czerpnia
· Wyrzutnia
· Centrala wentylacyjna z odzyskiem
· Przewody wentylacyjne
· Kratki wentylacyjne wywiewne i wywiewne
ZAGADNIENIA BHP
Przy wykonaniu robót montażowych należy przestrzegać przepisów BHP stosując się do rozporządzenia MSWiPMB z dnia 28.02.72 r. Dz. U. Nr 13 z dnia 10.04.74 r. w sprawie wykonawstwa prac montażowych i rozbiórkowych.
Obliczenia i zestawienia
Obliczanie ilości powietrza wentylacyjnego przy uwzględnieniu wymaganej krotności wymian:
V=n*Vp [m3/h]
n- ilość wymian
Vp- kubatura [m3/h]
1) V1=1*45,82=45,82
2) V2= 2*27,14=54,28
3) V3 =3*34,30=102,9
4) V4 =2*42,1=84,2
5) V5 = 3*12,86=38,58
6) V6 = 1*4,73=4,73
7) V7 = 2*29,07=58,14
8) V8 =3*65,95=197,85
9) V9=1*42,46=42,46
10) V10 = 3*46,94=140,82
11) V11 = 2*13,92=27,84
12) V12 = 1*23,57=23,57
13) V13 = 1*47,04=47,04
14) V14 = 1*43,13=43,13
15) V15 = 1*48,17=48,17
16) V16 = 2*21,46=42,92
V=SVi = 1002,45 [m3/h]
Obliczanie ilości powietrza wentylacyjnego w zależności od ilości osób:
V=n * Vi
Vi-ilość powietrza przypadająca na jedną osobę [m3/h/osobę]
n-ilość osób
1) V1=4*45,82=183,28
2) V2=1*54,28=54,28
3) V3 = 2*102,9=205,8
4) V5 = 1*38,58=38,58
5) V6 = 1*4,73=4,73
6) V7 = 4*58,14=232,56
7) V10 =4*140,82=563,28
8) V11 =1*27,84=27,84
9) V16 =1*42,92=42,92
V=SVi= 1353,27 [m3/h]
Dobór instalacji nawiewno – wywiewnej – Systemair
~wstępnie dobieram centralę
„Rekuperator Mistral P 600”
Dane techniczne:
Strumień objętości powietrza:
nawiew: 300 - 600 m3/h
wywiew: 300 - 600 m3/h
Spręż dyspozycyjny:
nawiew: 335 - 70 Pa
wywiew: 335 - 70 Pa
Sprawność temperaturowa centrali: 72 - 61%
Pobór mocy: 185/210/245/360 W
Max. pobór prądu wentylatorów: 2 x 0,88 A
Wymiary gabarytowe (wys. x dł. x gł.): 360 x 800 x 840 mm
Średnica króćców wentylacyjnych: 250 mm
Masa bez opakowania: 30 kg
Zasilanie: 230 V / 50 Hz
Wymiary filtra: 305 x 410 mm
Akustyka:
Poziom dźwięku na zewnątrz obudowy podczas pracy centrali rekuperatora.
I bieg - 37 dBAII bieg - 39 dBAIII bieg - 43 dBAIV bieg - 47,5 dBA
Poziom dźwięku w kanale czerpnym i nawiewnym
Obliczanie sieci przewodów(średnice):
Wstępnie przyjmujemy średnice przewodów :
Æ200, Æ150, Æ100 (patrz projekt)
Straty ciśnienia wentylacji mechanicznej
Numer\
nazwa
V
L
Dn
golota7m