Boilies część 1.docx

(652 KB) Pobierz

Boilies część 1

Kulki proteinowe są niewątpliwie zanętą oraz przynętą nr 1 na karpie. Grono karpiarzy można podzielić na tych, którzy używają gotowych kulek, tych którzy kupują firmowe mieszanki i rolują z nich kulki oraz tych, którzy komponują własne receptury. Zarówno ten artykuł jak i kolejne jego części, skierowane są do tej ostatniej grupy oraz do wszystkich pragnących własnoręcznie od podstaw stworzyć kulki proteinowe. Na wstępie należy sobie uświadomić, że przygotowujemy pokarm dla karpi, dlatego też jego skład oraz wartość odżywcza nie może być przypadkowa. Nie może być też mowy o zastosowaniu produktów niewiadomego pochodzenia czy wątpliwej jakości. Obecnie z zakupem komponentów i różnych dodatków nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu. W podstawowe produkty możemy zaopatrzyć się w sklepach spożywczych, szczególnie na stoiskach ze zdrową żywnością. Natomiast specjalistyczne komponenty znajdziemy w ofertach firm karpiowych. W pierwszej części chciałbym opisać najbardziej popularne składniki potrzebne do skomponowania mix-u oraz scharakteryzować podstawowe wartości odżywcze w pokarmach czyli białka, tłuszcze i węglowodany. Aby rozgraniczyć poszczególne komponenty podzieliłem je na następujące grupy: produkty roślinne, mleczne, jajeczne, zwierzęce, pokarmy dla ptaków, zioła i przyprawy oraz dodatki specjalne. Podane pod każdym komponentem wartości odżywcze mogą się nieznacznie różnić w zależności od ich producenta, natomiast w przypadku dozowania podana jest optymalna granica.

Produkty roślinne



Mąka kukurydziana - podstawowy komponent spełniającym rolę wypełniacza, wpływa na powstawanie drobnych porów w strukturze ciasta. Mąka kukurydziana jest bogata w witaminy z grupy B, E, A oraz błonnik ułatwiający procesy trawienne. Dobrze uzupełnia się z mąką sojową pełnotłustą tworząc podstawę każdej mieszanki. Wartość odżywcza: 8% białko, 2% tłuszcz, 75% węglowodany. Dozowanie do 50%.




Mąka sojowa pełnotłusta - produkowana z pozbawionych okrywy nasion soi zmielonych do postaci mąki. Ma jasnożółty kolor, sojowy zapach, jest cennym źródłem białka i tłuszczu roślinnego. Mąka sojowa pełnotłusta wpływa na spoistość i sprężystość kulek. Zawartość białka 43%, tłuszczu 23%, węglowodany 20%. Dozowanie do 30%.




Mąka sojowa odtłuszczona - uzyskiwana z płatków sojowych po ekstrakcji tłuszczu, jest jaśniejsza i mniej aromatyczna od pełnotłustej. Charakteryzuje się zwiększoną chłonnością płynów, może być tanim spoiwem. W mieszance najlepiej łączyć ją z mąką sojową pełnotłustą np. 10% odtłuszczonej i 20% pełnotłustej. Zawartość białka 45%, 1,5% tłuszczu, węglowodany 38%. Dozowanie do 20%.




Koncentrat i izolat sojowy - produkty sojowe zawierające najwięcej białka (60%/90%), stosowane są przede wszystkim jako składniki podnoszące zawartość protein roślinnych. Oba komponenty są też dobrym spoiwem, natomiast izolat ma dodatkowo właściwości, dzięki którym możemy wpłynąć na ciężar kulek uzyskując ich neutralną pływalność. Dozowanie : koncentrat do 25%/ izololat do 20%

 

 

 



Mąka pszenna - w sklepach mamy jej różne rodzaje, najlepsza będzie mąka tortowa jak również krupczatka. Mąki pszennej używamy ze względu na zawartość glutenu, który dobrze wiąże i spaja ciasto. Przy komponowaniu receptury musimy pamiętać, że zbyt duży dodatek mąki pszennej lub czystego glutenu będzie powodował boczne ,,otwieranie" się kulki w trakcie rolowania. Zawartość białka 10%, 1,5% tłuszczu, węglowodany 75%. Dozowanie do 20%.




Semolina (nie mylić z kaszą manną) - otrzymywana z twardej odmiany pszenicy o nazwie Durum, najlepszy składnik do produkcji wysokogatunkowych makaronów. Jest zdecydowanie lepszym komponentem niż zwykła mąka pszenna, ale też droższym. Semolina zawiera 35% glutenu, wpływa na plastyczność i kleistość ciasta. Zawartość białka 12,5%, węglowodany 72%. Dozowanie do 30%.




Gluten pszenny - produkt uboczny przerobu mąki pszennej na syrop glukozowy. Jest dobrym lepiszczem, wiąże mix już przy dozowaniu 5%, przy większym musimy się liczyć z nadmierną rozciągliwością ciasta. Ponad to gluten pszenny wzmacnia sprężystość i strukturę ciasta, dzięki dużej lepkości utrzymuje w nim pęcherzyki gazu, co powoduje zwiększenie jego objętości. Zawartość białka 80%, węglowodany 3%, tłuszcz 1,2%. Dozowanie do 10%.




Gluten kukurydziany - otrzymywany przy produkcji skrobi kukurydzianej. Podobnie jak mąka kukurydziana ma właściwości lekko rozpraszające. W porównaniu z glutenem pszennym nie spaja ciasta, tylko nadaje mu luźniejszą strukturę. Gluten kukurydziany ma bardzo specyficzny zapach sfermentowanej kukurydzy. W zależności od produktu może zawierać do 60% białka. Dozowanie do 10%




Zarodnik kukurydziany - powstaje w wyniku oddzielenia zarodka ziarna w trakcie przemiału kukurydzy. Zarodniki są w ziarnach ,,magazynem" tłuszczu, białka, witamin, enzymów, mikro- i makroelementów. Zarodnik kukurydziany polepsza strukturę przestrzenną kulki tym samym ułatwia wydostawanie się z niej substancji wabiących i co za tym idzie lepszą jej pracę, ma też właściwości lekko klejące. Zawiera 14% białka, 12% tłuszczu. Dozowanie do 25%.




Mączki orzechowe - bardzo skuteczne komponenty nadające mieszance zarówno orzechowy smak jak i zapach. Najpopularniejszymi mączkami z tej grupy są arachidowa (białko 25%, tłuszcz 46%, węglowodany 12%) i z orzechów tygrysich (białko 6%, tłuszcz 24%, 21% glukozy). Dobrze jest używać obu tych mączek jednocześnie w dozowaniu 10% mączki arachidowej i 5% mączki z orzechów tygrysich. Ogólne dozowanie nie powinno przekraczać 20%.

Produkty mleczne




Mleko w proszku - najłatwiej dostępny składnik pochodzenia mlecznego. Mleko w proszku otrzymywane jest w procesie odparowywania wody z mleka świeżego, jest słodkie i ma kremowy zapach. Możemy nabyć mleko odtłuszczone (białko 35%, tłuszcz 1%, węglowodany 50%) lub pełnotłuste (białko 26%, tłuszcz 24%, węglowodany 38%). Lepszym komponentem do mix'ów będzie mleko odtłuszczone, gdyż zawiera więcej białka oraz cukru mlecznego, czyli laktozy. Dozowanie do 20%.

 







Serwatka - produkt uboczny powstający przy wyrobie serów, w postaci proszku otrzymywany w procesie odseparowania wody, bogaty w minerały (potas, wapń, chlorki, fosfor, sód). Serwatka zawiera ponad 70% dwucukru laktozy, dzięki czemu jest słodka i lepka. Przy większym dozowaniu powoduje ,,płynność" ciasta, co objawia się deformowaniem kulek po rolowaniu i brakiem sprężystości, dodatek serwatki 10% jest najbardziej optymalny. Zawartość białka 11%, tłuszcz 1,5%, węglowodany 70%. Dozowanie do 15%.

Kazeina (podpuszczkowa i kwasowa) - otrzymywana poprzez wytrącanie podpuszczką lub kwasem odtłuszczonego mleka, jest nierozpuszczalną w wodzie proteiną. Kazeina podpuszczkowa ma dużą zawartość aminokwasów egzogennych i wyróżnia się wysoką strawnością białka. Kazeina kwasowa jest z kolei dobrym składnikiem wpływającym na twardość kulek, przy drobniejszej granulacji 90mesh ma także właściwości klejące, natomiast w rozdrobnieniu 30mesh znacznie gorzej łączy się z mieszanką i wymaga ograniczenia dozowania. Białko 92%, węglowodany 10%. Dozowanie do 40%.

Kazeinian (sodu, potasu, wapnia) - grupa rozpuszczalnych protein mlecznych, oprócz wysokiej zawartości białka posiadają właściwości klejące. Kazeinian sodu jest dobrym składnikiem spulchniającym, dodając go można wpłynąć na wyporność kulek, natomiast zbyt duże dozowanie spowoduje ich odkształcanie i pęcznienie w trakcie gotowania. Kazeinian potasu jest mniej popularną mleczną proteiną, natomiast najbardziej ceniony jest kazeinian wapnia. Optymalnym rozwiązaniem będzie połączenie kazeinianu wapnia i sodu. Białko 90%, węglowodany 10%. Dozowanie do 15%.

 

Produkty jajeczne






Jajka w proszku - bardzo dobry funkcjonalny produkt, ułatwia wyrabianie ciasta i rolowanie kulek, wykorzystywany jako składnik pokarmów jajecznych dla ptaków. Można użyć go w zastępstwie świeżych jaj rozrabiając z ciepłą wodą w proporcji 1:3 (1kg proszku odpowiada 75 średnim jajom). Zawartość białka 44%, tłuszczu 36%. Dozowanie do 15%.

Żółtko w proszku - wyizolowane żółtko w proszku jest bardzo pożywnym i energetycznym składnikiem. Ułatwia rolowanie kulek szczególnie skomponowanych z ubogich w tłuszcz składników, ogranicza również kleistość ciasta (1kg proszku odpowiada 105 żółtkom jaj). Zawartość białka 33%, tłuszczu 58%. Dozowanie do 10%.




Albumina - otrzymywana z białka jaja kurzego, wiąże i klei ciasto oraz doskonale utwardza kulki proteinowe. Można zastąpić ją świeże jaja, wystarczy rozpuścić 25gram albuminy w 600ml płynu (woda, aromat, barwnik, konserwant itp.). Zastępując albuminą jaja (1kg proszku odpowiada 260 białkom jaj) z uwagi na użycie wody do wyrobu kulek uzyskamy krótszy czas suszenia, dłużej też zachowamy ich świeżość w przypadku zastosowania konserwantu. Białko 83%. Dozowanie do 10%.

 

 

 

Produkty zwierzęce



Mączki rybne to gama komponentów powstających z rybich odpadów, są szeroko stosowane w produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych i granulatów dla ryb. W zależności od rodzaju odpadów i zastosowanej technologii produkcji mogą się różnić zawartością białka i jego strawnością oraz poziomem tłuszczu. Oprócz mączek rybnych bardzo skutecznymi komponentami są także mączki mięsne i mięsno-kostne, jednak obecnie handel tego typu produktami jest zabroniony. Z takich mączek produkowane są suche karmy dla psów i kotów, możemy nawet wybrać nutę smakowo-zapachową np. ryby, wołowiny, wątroby itp., taki produkt wystarczy zmielić i komponent mięsny mamy gotowy. Wielokrotnie przekonałem się o skuteczności mięsnych kulek, które są świetną alternatywą dla rybnych ,,boilies", szczególnie w chłodnych porach roku, szczerze polecam naprawdę warto wypróbować. Dozowanie suchego pokarmu w zależności od rodzaju oscyluje w okolicach 25%, wartości odżywcze powinny znajdować się na opakowaniu.

Mączka rybna łososiowa - jasna mączka rybna, produkowana z ryb łososiowatych, bogata w aminokwasy egzogenne, wytwarzana bez dodatków białkowych pochodzenia roślinnego, dlatego też ma wysoki współczynnik strawności białka 92,8%. Zawartość białka 65%, tłuszczu 12%. Dozowanie do 30%.




Mączka rybna śledziowa - ciemna mączka rybna o wyraźnym zapachu, podstawowy składnik łatwo strawnych mieszanek rybnych. Dobrze jest łączyć ją z innymi mączkami rybnymi tworząc w ten sposób bogatszy profil aminokwasowy. Zawartość białka 35%, tłuszczu 6%. Dozowanie do 20%.




Mączka rybna Special - mieszana mączka produkowana z takich ryba jak dorsz, szprot, makrela, śledź, bardzo dobrze łączy się z innymi składnikami mix'u, do mieszanek typu Bird Food wystarczy dodać jej tylko 10%. Posiada wysoki współczynnik strawności białka - ponad 95% i zawiera go 60%, natomiast tłuszczu 13%.Dozowanie do 25%.




Mączka krewetkowa - mączka zwierzęca o charakterystycznej nucie zapachowej, można łączyć ją z mączkami rybnymi lub stosować osobno. Mączka krewetkowa jest dobrym składnikiem kulek proteinowych przeznaczonych na zamulone łowiska, ponieważ wpływa na ich ciężar właściwy. Zawartość białka 50%, tłuszczu 9%. Dozowanie do 25%

Pokarmy dla ptaków




Bird Food - pokarm dla ptaków w skład którego wchodzą różne ziarna i nasiona, które stanowią bardzo cenne źródło protein roślinnych, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Bird Food może być składnikiem wszystkich typów mix'ów od słodkich i owocowych po rybne. Najprostszym pozyskaniem takiego komponentu będzie zakup w sklepie zoologicznym gotowego pokarmu najlepiej dla kanarków ponieważ w jego składzie znajdują się wyłącznie drobne ziarna, taką mieszankę możemy zmielić lub dodać bezpośrednio do mix'u. Zmielone ziarna możemy dodatkowo wzbogacić proszkiem jajecznym i biszkoptem. Dozowanie całych ziaren do 10%, zmielonych do 30%


 

 



Konopie - w handlu występują wyłącznie konopie siewne i jest to zupełnie inny gatunek roślin niż konopie indyjskie. W konopiach siewnych znajdują się znikome ilości substancji odurzających. Są one tylko w kwiatach i liściach, dlatego też ich wysiew jest zabroniony i możliwy dopiero po otrzymaniu specjalnego zezwolenia z przeznaczeniem wyłącznie do celów przemysłowych. Ziarna konopi są świetną zanętą partykularną na wszystkie ryby karpiowate. Do mix'ów najczęściej używa się zmielonych ziaren lub dodatkowo prażonych, dozowanie do 10%.












Murzynek (Olejarka Abisyńska) - egzotyczne nasiona zwane również ziarnem nigru, zawierają więcej tłuszczu niż ziarna konopi, mogą być dodawane do każdej mieszanki, optymalne dozowanie 5%.

Robin Red - najbardziej znany ,,ptasi" komponent, jest bardzo skutecznym atraktorem na karpie, spełnia swoją rolę w każdym mix'ie. Robin Red to mieszanka ostrych przypraw (czerwony pieprz, papryka itp.) i Carophyl Red (czerwony barwnik), dozowanie 5%.

Nectarblend - ,,gruby" pokarm dla ptaków na bazie biszkoptu, bogaty w minerały i witaminy, zawiera dodatek nasion murzynka. Nectarblend nadaje kulkom bardzo dobrą teksturę (ziarnistość), stosowany głównie do słodkich mieszanek. Dozowanie do 50%

Red Factor - kolejny pokarm dla ptaków bazujący na biszkoptach, Carophyl Red oraz drobnych nasionach i ziarnach. Red Factor ma podobne działanie jak Nectarblend i stosowany jest przede wszystkim w słodkich recepturach, dozowanie do 40%.

PTX - słodki i wilgotny pokarm dla ptaków na bazie mielonych ziaren, kawałków owoców, insektów i melasy, bogaty w witaminy, minerały i oleje. PTX to pożywny składnik szczególnie polecany do letnich mix'ów, dozowanie do 20%.

Zioła i przyprawy


http://pu.i.wp.pl/k,MjgxNTAwMDgsNjE5OTkw,f,Ziola_i_przyprawy.jpg

W tym dziale komponentów mamy ogromne pole do popisu tym bardziej, że już w każdym sklepie spożywczym możemy zaopatrzyć się w mnóstwo różnych przypraw i ziół. Najbardziej popularne składniki w tej grupie to: kolendra, anyż, goździk, kminek, cynamon, imbir, curry, kozieradka, lubczyk i czosnek. Wymienione specyfiki oprócz właściwości aromatycznych doskonałe pobudzają układ trawienny, przyspieszając trawienie i jednocześnie stymulują apetyt. Dobrymi dodatkami szczególnie do mięsnych i rybnych mieszanek jest też pieprz, papryka, sól, wegeta itp. Zioła i przyprawy należy stosować w niewielkich ilościach i najlepiej jest odmierzać je łyżeczką, podobnie jak to robimy w domowej kuchni, w ten sposób możemy nadać naszym kulkom wyjątkowy profil smakowy. Karpie nie mają nic przeciwko temu, aby kulki proteinowe oprócz tego, że mogą być słodkie, były również słone czy pikantne. Dlatego też nie bójmy się stosować tego typu komponentów tym bardziej, że przyprawy korzenne i zioła to przecież produkty naturalnego pochodzenia.

Dodatki specjalne

Dodatkami specjalnymi nazywam różnego rodzaju ekstrakty, suszone kiełże, krewetki, wzmacniacze smaku i zapachu oraz stymulatory apetytu. W wędkarstwie karpiowym najczęściej stosowane są ekstrakty wytwarzane z krabów, krewetek, GLM - zielony małż nowozelandzki, ryb, CSL - z kukurydzy, drożdży, wątroby, kałamarnic. Wszystkie takie wyciągi są bardzo skoncentrowane i dozujemy je w małych ilościach, 1-2 łyżeczki preparatu na kg mieszanki w zupełności wystarczy. Kolejnym naturalnym bardzo cennym składnikiem są suszone kiełże, krewetki itp. Po tego typu dodatki najlepiej jest wybrać się do najbliższego sklepu akwarystycznego. Przed dodaniem do mix'u należy je wcześniej zmielić. Optymalne dozowanie wysuszonych skorupiaków wynosi około 5%, czyli 50gram w kg mix'u. Wzmacniacze smaku i zapachu to produkty znane też ze spożywczych opakowań takie jak glutaminian sodu, rybonukleotydy sodu (inozynian, guanylan), ekstrakt drożdży czy suszony hydrolizat białkowy. Ich zadaniem jest ,,podrasowanie" smaku i wzmocnienie zapachu produktu końcowego czyli w naszym wypadku kulek proteinowych. Stymulatory apetytu mają z kolei za zadanie spotęgować doznania smakowe karpi i opóźnić nasycenie pokarmem, równie ważną rolę w tym procesie odgrywa strawność kulek. Wzmacniacze smaku i zapachu oraz substancje o działaniu pobudzającym apetyt wykazują wzajemną synergię działania, dlatego też najkorzystniej jest używać połączeń obu tych produktów w jednym na zasadzie 2in1. Dozowanie podobnie jak w przypadku ekstraktów 5-10gram/kg mieszanki.



Betaina - najczęściej stosowany dodatek przydatny w każdym typie mieszanki, bierze udział w procesach metabolicznych, wpływa na przyswajalność i stabilność składników odżywczych zawartych w kulkach. W zależności od procentowej zawartości naturalnej betainy występuje ona w wersji 91%, 96% i 97% (rozpuszczalna w wodzie). Stosując betainę musimy pamiętać o tym, że jest ona wrażliwa na temperaturę. Najlepiej znosi parowanie kulek, natomiast w przypadku gotowania korzystniej jest zamiast dodawać ją do mix'u, posypać nią kulki zaraz po wyjęciu z wody (2łyż/kg gotowych kulek). Możemy je wymieszać w plastikowej misce lub w worku foliowym. Gdy kulki ostygną i stwierdzimy, że betaina została wchłonięta możemy przystąpić do fazy suszenia kulek. Dozowanie: 1-2 łyżeczki/kg mix-u



Drożdże piwne - są mało znanym lecz bardzo wartościowym komponentem bogatym w witaminy z grupy B, naturalne proteiny, związki mineralne i aminokwasy egzogenne. Mają działanie pobudzające trawienie, polepszają przyswajalność białek, tłuszczów i węglowodanów. Podobnie jak betaina są cennym dodatkiem do każdego rodzaju mix'u. Zawartość białka 43%, dozowanie 5%

Activator Boilies - zestaw związków i substancji białkowych odpowiedzialnych za uwypuklenie smaku i spotęgowanie zapachu oraz pobudzenie łaknienia u ryb. Activator Boilies składa się wyłącznie z neutralnych smakowo składników, dzięki czemu może być stosowany z każdym rodzajem mix'u. Dozowanie:1-2łyż./kg mix'u

Jeżeli zapoznaliśmy się już z działem powszechnie stosowanych komponentów możemy wykonać następny krok, którym będzie przypomnienie wiadomości na temat podstawowych składników odżywczych czyli białek, tłuszczów i węglowodanów. Dzięki temu będziemy mogli świadomie komponować mix'y dostosowując je do potrzeb pokarmowych karpi w zależności od pory roku, okoliczności połowu czy taktyki nęcenia.

Białko

Białka czyli proteiny to zasadniczy element budulcowy wszystkich tkanek. Są to związki wielocząsteczkowe zbudowane z aminokwasów. Aminokwasy dzielimy na egzogenne i endogenne. Pełnowartościowy pokarm dla karpia powinien zawierać zarówno jedne jak i drugie. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na aminokwasy egzogenne, ponieważ w przypadku ich braku w pokarmie, organizm karpia nie będzie w stanie sam ich ,,wyprodukować", w przeciwieństwie do endogennych. Zawartość białka w mix'ie powinna wynosić około 30% z opcją zwiększenia lub zmniejszenia średnio o 10%. Podwyższony poziom białka w kulkach proteinowych jest szczególnie pożądany wiosną tuż przed tarłem. Mówiąc o ilości białka w kulkach proteinowych musimy również wziąć pod uwagę jego faktyczną strawność, która jest niższa od wartości ogólnej. Białko strawne jest bezpośrednio wykorzystywane do budowy różnych tkanek, natomiast pozostała część wartości ogólnej białka jest spalana (zamieniana na energię) podobnie jak tłuszcze czy węglowodany. To samo dzieje się z nadmiarem białka przekraczającym możliwości jego przetworzenia przez organizm karpia. W mączkach rybnych strawność białka jest na poziomie 95%, w białkach pochodzenia roślinnego może wahać się nawet w granicach 50-80%, dla przykładu strawność protein sojowych wynosi 75%, a białka pszenicy 55%. Wysoką strawnością oprócz mączek rybnych charakteryzuje się również białka jaja kurzego oraz proteiny mleczne, szczególnie izolat serwatki (odżywki dla sportowców). Strawność białka zależy także od zawartości w danym produkcie błonnika, enzymów trawiennych, użytej do jego produkcji technologii oraz stopnia rozdrobnienia. Gdy maksymalnie podniesiemy zawartość białka stworzymy bardzo syty pokarm, dlatego też robiąc wysokoproteinowe ,,boilies" dobrze jest jednocześnie obniżyć poziom tłuszczu, chyba że nasze działania w tym kierunku są celowe. Stosując komponenty białkowe warto postarać się, aby ich zawartość w mix'ie była jak najbardziej różnorodna i nie opierała się wyłącznie na jednym np. mączce rybnej czy kazeinie.

Tłuszcz

Kolejnym składnikiem pokarmowym są tłuszcze będące najbardziej ,,wydajnym" źródłem energii bogatym w witaminy A,D,E i K. Tłuszcze dzielimy na nasycone i nienasycone. Tłuszcze nasycone podobnie jak aminokwasy endogenne mogą być wytwarzane przez organizm ryby, natomiast kwasy tłuszczowe nienasycone muszą być bezwzględnie dostarczane w pożywieniu ponieważ są związkami egzogennymi. Optymalna zawartość tłuszczu w kulkach oscyluje na poziomie 6-12%. Komponując mieszanki ze zwiększoną zawartością tłustych składników szczególnie w okresie jesiennym pamiętajmy o możliwości pogorszenia się cech plastycznych ciasta z którym mogą wystąpić kłopoty w fazie rolowania kulek. Warto zadbać o to, aby w naszych kulkach znajdowały się nie tylko tłuszcze pochodzenia roślinnego, ale też zwierzęcego, chociażby w minimalnej ilości. Jeżeli natomiast nie chcemy, aby w naszej recepturze znajdowała się np. mączka rybna, to dobrze jest wtedy użyć przynajmniej oleju rybnego.

Węglowodany

Składnikiem energetycznym lecz o połowę mniej kalorycznym w porównaniu z tłuszczami są węglowodany (cukry). Żeby nie zaprzątać sobie głowy chemiczną budową cukrów i określeniami naukowymi należy przede wszystkim wiedzieć, że węglowodany dzielimy na proste (fruktoza, glukoza) i złożone (sacharoza, laktoza, skrobie). W formie sypkiej bez problemu możemy nabyć glukozę, sacharozę (cukier puder), natomiast czystą laktozę trudno jest kupić w detalu, ale można użyć serwatki, która zawiera jej ponad 70%. Najszybciej dostarczają energii cukry proste, w drugiej kolejności zawierające skrobie mąki roślinne (pszenna, kukurydziana, ziemniaczana itp.) czyli cukry złożone. Zawartość węglowodanów w kulkach proteinowych powinna wahać się w granicach 40-60%. Lato jest porą roku w której karpie najbardziej liczą na bogate w cukry kulki proteinowe.

 

Karpie z pewnością docenią nasz trud i starania włożone w tworzenie własnych mieszanek

Podane w pierwszej części informacje o poszczególnych składnikach mix'u i wiadomości o wartościach odżywczych komponentów są z pewnością dla części karpiarzy mniej lub bardziej znane, natomiast dla tych którzy dopiero planują wyrób kulek proteinowych we własnym zakresie stanowią fundament do dalszych działań. Dlatego też, dla dobra ogółu będziemy sukcesywnie podnosić sobie poprzeczkę. Następnym etapem będzie skomponowanie podstawowych receptur i wyliczenie zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów. W jaki sposób się do tego zabrać, jak dobierać komponenty i na co należy zwrócić uwagę przy ewentualnych korektach mix'u o tym w kolejnym artykule z serii Boilies.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin