istota sam. gospodarczego.txt

(2 KB) Pobierz
Samorzšd gospodarczy to dobrowolne zrzeszenie przedsiębiorców reprezentujšce interesy gospodarcze zrzeszonych w nich podmiotów, działajšce na rzecz przedsiębiorców, w szczególnoci w kontaktach z organami władzy publicznej.
Dodatkowe wyjanienia:
1. Członkostwo w organizacji samorzšdu gospodarczego jest dobrowolne, natomiast organizacja nie może odmówić członkostwa przedsiębiorcy, który spełnia kryteria członkostwa okrelone w statucie tej organizacji.
2. Samorzšd gospodarczy nie może ograniczać zakresu wykonywanej przez przedsiębiorcę działalnoci gospodarczej lub podejmować działań godzšcych w zasadę konkurencji.
3. Samorzšd gospodarczy nie posiada uprawnień władczych wobec przedsiębiorców w zakresie wykonywanej przez nich działalnoci gospodarczej.
4. Samorzšd gospodarczy jako instytucja prawa prywatnego jest jednym z rodzajów samorzšdu specjalnego.
5. Samorzšd gospodarczy działa poprzez organizacje przedsiębiorców - izby gospodarcze oraz organizacje samorzšdu gospodarczego rzemiosła.

IZBY GOSPODARCZE
1) Reprezentujš interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów w zakresie ich działalnoci wytwórczej, handlowej, budowlanej lub usługowej, w szczególnoci wobec organów państwowych oraz kształtujš i upowszechniajš zasady etyki w działalnoci gospodarczej.
2) Sš uprawnione do wyrażania opinii o projektach rozwišzań odnoszšcych się do funkcjonowania gospodarki oraz mogš uczestniczyć, na zasadach okrelonych w przepisach prawa, w przygotowaniu projektów aktów prawnych w tym zakresie oraz mogš dokonywać ocen wdrażania i funkcjonowania przepisów prawnych dotyczšcych prowadzenia działalnoci gospodarczej.
3) Jakie zadania wykonuje dana izba gospodarcza - okrela statut danej izby w granicach swej właciwoci zgodnych z przepisami prawa.
4) Izba gospodarcza, utworzona przez grupy producentów rolnych i ich zwišzki oraz przedsiębiorców prowadzšcych działalnoć przetwórczš lub handlowš w zakresie produktów lub grupy produktów w rozumieniu przepisów o grupach producentów rolnych i ich zwišzkach, powinna działać na rzecz dostosowania produkcji, przetwórstwa i handlu do wymogów rynku, w szczególnoci w zakresie iloci i jakoci produktów.
5) Na wniosek lub za zgodš izby gospodarczej Rada Ministrów może, w drodze rozporzšdzenia, powierzyć tej izbie wykonywanie niektórych zadań zastrzeżonych w przepisach prawa dla administracji państwowej.
6) Izba gospodarcza może być utworzona, jeżeli takš inicjatywę podejmie co najmniej 50 podmiotów prowadzšcych działalnoć gospodarczš, zwanych dalej "założycielami", na obszarze działania tworzonej izby, obejmujšcym obszar województwa. W przypadku, gdy terytorialny zakres działania izby będzie przekraczać obszar województwa, liczba założycieli powinna wynosić co najmniej 100.
7) Najwyższš władzš izby gospodarczej jest walne zgromadzenie członków.
8) Izba gospodarcza uzyskuje osobowoć prawnš z chwilš wpisu do Krajowego Rejestru Sšdowego.
9) Izby gospodarcze mogš na zasadzie dobrowolnoci zrzeszać się w Krajowej Izbie Gospodarczej
Zgłoś jeśli naruszono regulamin