Licencje2.docx

(17 KB) Pobierz

Licencje:

·         CPL

·         Freeware

·         Gnu/GPL

·         + definicja licencji

CPL (Common Public License) jest jedną z licencji wolnego oprogramowania, która została sformułowana w 1988 przez IBM. Treść licencji została zatwierdzona przez Open Source Initiative. Środowisko programistyczne Eclipse był (do roku 2004) przykładowym projektem rozprowadzanym na licencji CPL. Obecnie projekt rozwinął własną treść licencji pod nazwą EPL(Eclipse Public Licence), która początkowo bazowała na treści licencji CPL.

 

CPL jest licencją copyleft, w treści bardzo podobną do GNU General Public License. Główną zmianą jest dodanie klauzuli uniemożliwiającej zmiany w kodzie programu mające na celu czerpanie korzyści ze sprzedaży zmienionego programu. W takich sytuacjach treść licencji CPL pozwala jedynie na darmowe rozprowadzanie programu. Ten dodatek powoduje, że licencja CPL nie jest zgodna z GPL (jest to opinia Ebena Moglena oraz strony internetowej GNU), ale możliwe, że przyszła wersja licencji GPL przyjmie podobną klauzulę.

 

Microsoft wydał swoje projekty Windows Installer XML (WiX), Windows Template Library (WTL) i silnik FlexWiki na licencji CPL jako projekty SourceForge.

 

Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. licencja freeware może zawierać dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).

Sam termin został wymyślony przez Andrew Fluegelmana.

Programy na licencji freeware mogą być nieodpłatnie wykorzystywane, jednak zabrania się czerpania korzyści finansowych z ich dystrybucji przez osoby trzecie. Licencja nie dotyczy dystrybucji produktów (dokumentów, grafiki, innych programów itd.) stworzonych przy użyciu programów na licencji freeware, więc nie ogranicza możliwości ani nie narzuca konieczności pobierania opłat za wytworzone produkty.

 

Termin freeware bywa również używany jako synonim oprogramowania objętego tą licencją.

GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku[1] przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.

Celem licencji GNU GPL jest przekazanie użytkownikom czterech podstawowych wolności[2]:

·         wolność uruchamiania programu w dowolnym celu (wolność 0)

·         wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb (wolność 1)

·         wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu (wolność 2)

·         wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność (wolność 3).

Tylko jeżeli program spełnia wszystkie cztery wolności jednocześnie, wówczas, według FSF, może być uznany za Wolne Oprogramowanie. Wystarczy, że nie spełnia dowolnej z nich, a nie może być tak kategoryzowany (jest oprogramowaniem zamkniętym).

licencja - jest rodzajem umowy zawieranej między stronami (licencjodawcą a licencjobiorcą) odnośnie upoważnienia do korzystania z własności przemysłowej, własności intelektualnej, wynalazku lub też znaku towarowego. Umowa taka określana jest przepisami prawa. Tak rozumiana licencja może przybierać formę licencji patentowej, know-how, wzoru użytkowego, znaku towarowego.

 

Licencja może przyznawać różny zakres uprawnień. Biorąc pod uwagę kryterium zakresu korzystania z wynalazku można wyodrębnić licencje pełne i niepełne. Licencja pełna ma miejsce wtedy, gdy licencjobiorca ma prawo korzystać z np. wynalazku w takim samym zakresie jak licencjodawca. Natomiast w przypadku licencji niepełnej zakres korzystania z rozwiązania, z którego może korzystać licencjobiorca jest węższy.

 

Kolejnym kryterium podziału licencji jest liczba podmiotów uprawnionych do korzystania z rozwiązania na danym terytorium. Jeśli np. z wynalazku korzysta jedna firma na danym terytorium mówimy o licencji wyłącznej, a jeśli licencja została udzielona kilku firmom równocześnie wtedy mamy do czynienia z licencją niewyłączną.

 

W innym znaczeniu licencja jest urzędowym zezwoleniem na wykonywanie określonej czynności.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin