Aktywność kulturalna studentów AGH oraz ich opinie o działalności klubów studenckich.doc

(81 KB) Pobierz

dr Piotr Górski - Raport z badań

 

Instytut Nauk Społecznych AGH

Aktywność kulturalna studentów AGH oraz ich opinie o działalności klubów studenckich

Realizacja badań

 

W maju br. przeprowadziłem badania sondażowe poświęcone poznaniu aspiracji i planów zawodowych studentów Akademii Górniczo - Hutniczej. Do badań wylosowano próbę studentów ze wszystkich wydziałów i lat studiów. Jako narzędzie badawcze wykorzystano kwestionariusz ankiety zawierajcy pytania i skale pozwalajce na uzyskanie informacji dotyczcych następujcych problemów: aktywność kulturalna młodzieży, ocena działalności klubów studenckich, oczekiwania formułowane pod adresem uczelni oraz plany zawodowe i strategie ich realizacji. Badania miały charakter anonimowy. Wylosowani do badań studenci otrzymywali w dziekanatach kwestionariusze, które po wypełnieniu zwracali do Instytutu Nauk Społecznych. Liczebność próby została tak dobrana, aby znajc odsetki realizacji badań przy stosowaniu ankiety, uzyskać tak liczebność próby zrealizowanej, która pozwala na uzasadnione formułowanie wniosków i ich uogólnienie na cał zbiorowość studentów.

Charakterystyka próby

 

Dzięki dobrej organizacji badań i solidnemu podejściu do badań znacznej części studentów osignięto stopień realizacji o około 50% wyższy niż zwykle w badaniach, w których stosuje się technikę ankiety zwrotnej. Zrealizowana próba to 230 wypełnionych kwestionariuszy ankiet, które za wyjtkiem trzech wydziałów (Górniczego, Metalurgii i Inżynierii Materiałowej oraz Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska) oddaj strukturę studentów studiów dziennych. W analizie aktywności kulturalnej studentów istotnymi zmiennymi s te, które określaj środowisko społeczne studentów, mianowicie miejsce zamieszkania podczas studiów oraz pochodzenie społeczne rodziców. One to charakteryzuj strukturę studentów AGH w granicach 3% błędu co pozwala na zasadne formułowanie wniosków.

 

W zrealizowanej próbie studenci poszczególnych wydziałów znajduj się w następujcych proporcjach: Nazwa wydziału               Badani studenci w%

Górniczy              4,0%

Metalurgia i Inż. Materiałowa              4,7%

Elektrotechn. Automat. Elektr.               22,3%

Inżynier. Mechan. i Robot.               8,6%

Geologii, Geof. Ochr. Środow.               4,8%

Geod. Górn. Inż. Środow.               11,3%

Inżynier. Mater. Ceramiki               7,5%

Metali Nieżel.               4,8%

Wiert. -Naft.               5,3%

Zarzdzania               11,3%

Paliw i Energii               4,4%

Fizyki i Techn. Jdrowej               5,3%

Suma               100,0%

 

 

Oto jak przedstawiał się udział studentów poszczególnych lat studiów:

 

Studenci I roku stanowili 29,6%

 

Studenci II roku studiów 27,4%

 

Studenci III roku studiów 15,0%

 

Studenci IV roku studiów 16,4%

 

Studenci V roku studiów 11,5%

 

Wśród badanych było 30% kobiet i 70% mężczyzn. Niewielka nadreprezentacja kobiet w próbie pozwala na wyraźne porównanie opinii przedstawicieli obu płci w tej typowo męskiej uczelni.

 

Ważn zmienn wyjaśniajc w badaniach aktywności kulturalnej studentów jest miejsce zamieszkania w czasie studiów oraz pochodzenie społeczne. Wraz z rodzicami w Krakowie zamieszkuje 21,2% badanych. W domu studenckim mieszka 62,8%, a na kwaterach prywatnych 12,8% badanych studentów. Pozostałe 3, l% to studenci mieszkajcy poza Krakowem i dojeżdżajcy na uczelnię z pobliskich miejscowości.

 

Najwięcej studentów AGH pochodzi ze wsi i małych miasteczek, stanowi razem 64% wszystkich studentów, reszta pochodzi z miast wojewódzkich do I00 tys. mieszkańców (6,6%), miast wojewódzkich o ludności powyżej 100 tys. mieszkańców (9,2%) oraz z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (20%). Oznacza to, iż dla wielu z nich studia w Krakowie staj się okazj nie tylko do uzyskania wykształcenia, lecz również kontaktów ze środowiskiem społecznym i kultur, niezbędnymi dla kształtowania własnej osobowości oraz aspiracji zawodowych i planów życiowych.

 

Następn zmienn charakteryzujc studentów AGH jest ich środowisko społeczne określane w badaniach przez poziom wykształcenia rodziców oraz przynależność społeczno - zawodow ojca. Porównujc poziom wykształcenia rodziców okazuje się, iż wśród ojców naszych studentówjest więcej osób bez matury (32,8%), niż wśród matek (24,3%). Oznacza to, iż dla dużej liczby studentów podjęcie studiów wyższych już jest znacznym awansem społecznym w porównaniu z pozycj społeczn zajmowan przez ich rodziców. Ciekawa grupę stanowi, wyodrębnieni w badaniach studenci, których rodzice posiadaj wyższe wykształcenie techniczne. Wśród studentów biorcych udział w badaniach ojcowie z wykształceniem technicznym stanowi 22, l% a matki 5,8%. W przypadku ojców inżynierowie stanowi liczebność dwukrotnie większ niż ojcowie z wyższym wykształceniem reprezentujcy inne zawody. Wpływ dziedziczenia pozycji zawodowej ojca na formułowanie oczekiwań wobec uczelni oraz planów zawodowych może okazać się nie tylko interesujcy poznawczo, lecz również ważny w praktyce uczelni, a to ze względu na wpływ pewnych standardów właściwych grupom zawodowym z którymi styka się pewna część studentów poprzez swe środowisko społeczne.

 

Kolejn zmienn charakteryzujc środowisko studentów jest przynależność społeczno-zawodowa ojca studenta. W społeczeństwie polskim, w którym od pozycji społeczno zawodowej w coraz większym stopniu zależy pozycja materialna rodziny i możliwości finansowania studiów wyższych zmienna ta jest niezmiernie ważna dla charakterystyki środowiska młodzieży studiujcej w AGH. Przynależność społ. -zawod. ojca               Liczebność

 

(w%)

robotnik w przedsiębiorstwie państwowym              22,6%

robotnik w przedsiębiorstwie prywatnym               11,9%

pracownik administracyjno-biurowy               8,8%

stanowisko kierownicze               22,1%

specjalista z wyższym wykształceniem               8,4%

dyrektor przedsiębiorstwa              5,8%

pracuje na własny rachunek               8,0%

prowadzi własn firmę              6,2%

rolnik               4,9%

inne, wojsko, policja               1,3%

Suma               100,0%

 

 

Dane te pokazuj na znaczny udział młodzieży, której ojcowie zajmuj stanowiska kierownicze, samodzielne lub prowadz własn działalność gospodarcz. Jest to ważne dla uświadomienia sobie wpływu środowiska rodzinnego młodzieży na kształtowanie ich oczekiwań wobec uczelni, bowiem znaczna część rodziców naszych studentów aktywnie uczestniczy w sferze społeczno-gospodarczych przeobrażeń.

 

Na zakończenie charakterystyki badanej zbiorowości wspomnę o zorganizowanej aktywności studentów, wyrażajcej się w przynależności do organizacji studenckich, sportowych, turystycznych i naukowych. Większość studentów deklaruje, iż nie należy do żadnej z organizacji (81%). Spośród zorganizowanych najwięcej deklaruje przynależność do klubów turystycznych (9,3%) i kół naukowych (3,5%).

 

Podsumowujc charakterystykę zbiorowości studentów AGH należy wskazać na fakt znacznego udziału studentów zamieszkałych na wsiach i w małych miasteczkach, dla których studia w Krakowie daj szansę uczestnictwa w poważnym środowisku kulturalnym. Ponadto znaczny udział studentów, których rodzice posiadaj niski poziom wykształcenia poprzez studia wyższe ma szansę na znaczny awans społeczny. Kolejn interesujc grup społeczn s studenci, których ojcowie s absolwentami uczelni technicznych, lub (i) zajmuj stanowiska kierownicze, samodzielne lub prowadz własn działalność gospodarcz. Interesujcym poznawczo i ważnym ze względów praktycznych s oczekiwania formułowane przez tę właś...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin