z muzyki.doc

(29 KB) Pobierz

SCENARIUSZ  ZAJĘĆ  Z  MUZYKOTERAPII

 

Klasa : I Gimnazjum

 

Uczniowie : 8 osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym.

 

Zajęcia zaplanowano według modelu Mobilnej Reakcji Muzycznej wg drMacieja Kieryła charakteryzującego się  fazami :

-          odreagowanie

-          zrytmizowanie

-          uwrażliwienie

-          relaksacja

-          aktywizacja

 

Cele :

1.      Odreagowanie napięć psychofizycznych.

2.      Opanowanie niepokoju, lęku, nieśmiałości.

3.      Budzenie aktywności, aż do osiągnięcia zadowolenia ze wspólnej zabawy.

4.      Integracja grupy.

5.      Uwrażliwienie na działanie muzyki.

6.      Swobodne zachowanie się, odprężenie.

 

Środki dydaktyczne : 1 pusta choinka, instrumenty perkusyjne, bombki, jabłuszka, pierniki, świeczki (po 7 sztuk), 2 miski z wodą, podkłady muzyczne, dyktafon.

 

Przebieg zajęć :

 

Odreagowanie ( 10 min )

1.      Powitanie pląsem ,,Po przygodę wyruszamy” – podczas pląsu w kolejnych zwrotkach przywitanie wszystkich obecnych.

2.      Nauka okrzyku : ,, Hu, hu, ha, hu, hu, ha, każdy z nas dziś humor ma”. Wykonanie okrzyku z chuchaniem, klaskaniem w dłonie, od przysiadu do wyskoku i od szeptu do krzyku.

 

Zrytmizowanie ( 10 min )

1.      Szukanie instrumentów perkusyjnych oznaczonych bombkami, wybranie jednego i powrót do stolika. (Udekorowanie choinki bombkami).

2.      Śpiew z akompaniamentem perkusyjnym na 2 do piosenki ,, Dostałaś choineczko”.

3.      Wybranie z tekstu, czym choinka została ozdobiona (bombki, jabłka, pierniki, świeczka). Śpiewanie w formie progresji na dźwiękach gamy C-dur : Bombki, jabłka, piernik, świeczka. To dostała choineczka. (Udekorowanie choinki jabłkami i piernikami).

4.      Ćwiczenia oddechowe ze świeczkami pływającymi w wodzie. Oddechem skłonienie płomieni do tańczenia do wtóru muzyki Haendla ,,Muzyka na wodzie”.

 

Uwrażliwianie ( 15 min )

1.      Słuchanie utworu ,,Podróż św. Mikołaja”.

2.      Rozpoznawanie odgłosów : pakowanie prezentów, otwieranie drzwi, wiatr, jazda saniami, wrzucanie prezentów przez komin, radość dzieci.

3.      Samodzielne naśladowanie odgłosów : pakowanie prezentów – szelest gazetami, otwieranie drzwi – drzwiczki biurka, wiatr – głosem, jazda saniami – głosem i dzwonkami, wrzucanie prezentów – woreczki o biurko, radość dzieci – śmiech. Nagranie na dyktafon i odtworzenie.

 

Relaksacja ( 5 min )

1.      W pozycji leżącej całkowite rozluźnienie mięśni. Muzyka cichaa, spokojna. Najpierw kilka ćwiczeń : leżąc, zginają na przemian nogi w kolanach, unoszą ręce, starają się jak najbardzej przylgnąć do podłogi, ułożenie jak do snu. Sugestia słowna : Jest piękny, mroźny, słoneczny dzień. Jestem w mięciutkim, ciepłym ubraniu. Powoli, noga za nogą, idę leśną drogą po skrzypiącym, skrzącym się śniegu. Wszędzie jest biało, a na leśnych świerkach są puchate czapy śniegu. Powoli zbliżam się do leśnej polany, stoi tam ogromna choinka, a słońce mieni się na jej obsypanych śniegiem gałęziach. Jest pięknie, oddycham głęboko. Przy choince spotykam przyjaciół, bawimy się w śniegu, miło i wesoło spędzamy czas. Słyszymy sanie. Podjeżdżają na polanę zaprzężone w dwa piękne konie. Wracamy nimi do domu. Jedziemy przez las a dzwonki sań wesoło dzwonią. Przed szkołą wysiadamy. Rozprostowujemy ramiona, przeciągamy się szeroko, wysoko i otwieramy oczy.

2.      Chwila ciszy, spokojne wdechy w pozycji leżącej.

 

Aktywizacja ( 5 min )

1.      Zagraj na instrumencie, w jakim jesteś nastroju.

2.      Taniec integracyjny : ,,Klaskany”.

 

Zakończenie : Pochwalenie aktywności, nagrodzenie mandarynkami.

 

Opracowała : Maria Gładyszewska

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin