25. Cele i zadania badań pilotażowych
Badania pilotażowe jak sama nazwa wskazuje – pilotują ,czyli poprzedzają zasadnicze badania naukowe. W trakcie tych badań uzyskujemy po raz pierwszy kontakt z badaną rzeczywistością. Główne zadanie, jakie spełnia badanie pilotażowe to kontrola narzędzi badawczych i całości warsztatu badawczego. Badanie pilotażowe powinno dać nam odpowiedź między innymi na:
1 .Czy dobraliśmy odpowiedni kwestionariusz, ankietę, test, skalę, plan obserwacji, to znaczy czy zastosowaliśmy możliwie najlepsze narzędzia, metody i techniki badawcze ?.
2. Czy dobraliśmy odpowiedni zrozumiały język, odpowiednie pytania, czy pytania nie były drażliwe i czy uzyskamy jednoznaczne odpowiedzi ?.
3. Czy do badania wybraliśmy odpowiednią grupę lub zjawisko społeczne ?.
4. Czy badanie przeprowadzamy w odpowiednim miejscu i czasie ?.
Na podstawie badań pilotażowych możemy zweryfikować z rzeczywistością badane zjawisko, uzyskujemy wstępną wiedzę, która pozwoli nam udoskonalić i wprowadzić poprawki w celu zbudowania optymalnych narzędzi, metod i technik badawczych. Ponadto badania te pozwalają na usuniecie zagadnień zbędnych i stworzenie poprawnej całości w sposób logiczny i funkcjonalny.
Qlka