parazytologia1.odt

(22 KB) Pobierz
  1. w przewodach żółciowych, trzustkowych człowieka występuje przywra kocia, której przyczyną jest powstawanie marskości, a niekiedy raka wątroby. Postacią inwazyjną jest metacerkaria, która lokalizuje się wcześniej u ryb z rodzin karpiowatych.
  2. Duże skorupiaki są żywicielami pośrednimi postaci larwalnych przywry płucnej, której postacią inwazyjną jest metacerkaria.
  3. Orzęśnione koracidium zawiera właściwą larwę zwaną onkosferą zaopatrzoną w 3 pary haków embrionalnych, a kolejne stadia larwalne to : procerkoid rozwijający się w hemocelu oczlika i plerocerkoid, który jest stadium inwazyjnym dla człowieka.
  4. Cysticerkoid to larwa tasiemca psiego, dla którego charakter. Jest obojnaczy układ rozrodczy, a żywicielem pośrednim jest pchła.
  5. Tasiemiec bąblowcowy lokalizuje się u człowieka w postaci larwalnej w wątrobie i w płucach, a jego postacią inwazyjną jest jajo, którym może się zarazić żywiciel ostateczny pies,wilk.
  6. W drobnych naczyniach krwionośnych pęcherza moczowego składa jaja przywra faraona. Diagnozuje się ją w moczu a postacią inwazyjną jest furkocerkaria.
  7. Charakterystyczne jajo zaopatrzone w wieczko występuje w motylicy wątrobowej, żywicielem pośrednim jest ślimak słodkowodny, a p. inwazyjną dla człowieka adoleskaria, która egzystuje na roślinności wodnej.

8.      Pierwszym zywicielem pośrednim motyliczki jest ślimak lądowy, a drugim mrówka. W hemocelu ślimaka rozwijają się w sposób partenogenetyczny. Postacie larwalne to sporocysta, cerkaria.

  1. W tętnicy krezkowej górnej jest przywra japońska, forma inwazyjna furkocerkaria, żywiciel pośredni ślimak Oncomelania.
  2. Tasiemiec bruzdogłowiec szeroki, forma inwazyjna plerocerkoid, ma 2 żywicieli pośrednich skorupiak planktonowy i ryby i 2 formy larwalne procerkoid,plerocerkoid.
  3. Ogniskowo żyjące pasożyty w Europie przywra kocia, forma inwazyjna metacerkoid.
  4. Tasiemiec karlowaty ma f. Inwazyjną cysticerkoid, człowiek jest jednocześnie żywicielem pośr i ostatecznym
  5. Przywra jelitowa, której żywicielem pośr jest ślimak nasadooczny, człowiek może zarazić się formą adoleskaria bytującą w wodzie.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin