Analiza budowy i działania wybranych podzespołów układów hydrostatycznych.doc

(559 KB) Pobierz
UNIWERSYTET

UNIWERSYTET

ZIELONOGÓRSKI

UKŁADY NAPĘDOWE

laboratorium

Temat ćwiczenia: Analiza budowy i działania wybranych podzespołów układów hydrostatycznych.

Nr tematu: 6

Nazwisko i imię

Grupa

Data wykonania

Zaliczenie

 

 

 

B

 

 

 

1.Cel ćwiczenia.

 

              Celem ćwiczenia jest analiza budowy i działania wybranych podzespołów układów hydrostatycznych.

 

2. Badane elementy.

 

2.1. Pompa zębata.

Pompa zębata to ogólna nazwa pompy ssąco-tłocząco działającej dzięki przymusowemu przemieszczaniu cieczy we wnękach międzyzebnych pary stale zazębionych kół zębatych, obracanych przeciwbieżnie. Wylot kanału ssawnego znajduje się w miejscu, w którym wyzębiają się zęby współpracujących kół zębatych, a wlot kanału tłocznego tam gdzie ich zęby znowu zazębiają się wzajemnie. W miarę wyzębiania się zębów obracanych kół zębatych ciecz napływa do ich wnęk międzyzebnych. Luzy pomiędzy ściankami obudowy pompy zębatej oraz wierzchołkami i bokami zębów są małe, co zapewnia unoszenie przez obracane koła zębate prawie wszystkiej cieczy wypełniającej wnęki międzyzębne (wytwarzanie podciśnienia). Ponowne zazębianie się zębów kół sprawia, że ciecz ulega wyciskaniu z ich wnęk międzyzebnych (wytwarzanie nadciśnienia).

 

 

2.2 Przepływomierz z tłokiem pierścieniowym (puszkowym).

 

Przepływomierz z tłokiem pierścieniowym (puszkowym) działają na zasadzie zliczania liczby porcji płynu, odmierzanych w odpowiednich komorach o niezmiennej objętości. Odmierzanie odbywa się w sposób ciągły, i rejestrowane jest przez licznik zliczający ilość obrotów bębna.

 

2.3 Siłownik dwustronnego działania.

 

Do sterowania pracą siłownika potrzebny jest zawór rozdzielający 5/2. Czynnik roboczy po roboczego. W celu zmiany kierunku działania siłownika należy za pomocą zaworu rozdzielającego zmienić polaryzacje zaworów doprowadzających i odprowadzających czynnik roboczy.przez zawór podawany jest do komory oznaczonej kolorem czerwonym. Wywierany przez niego napór na tłok powoduje przesunięcie tłoczyska w kierunku działania siły naporu. Jednocześnie z komory oznaczonej kolorem niebieskim następuje odpływ czynnika

 

2.4 Rozdzielacz mechaniczny.

 

Położenie zerowe(neutralne).

Położenie 1.

Położenie 2.

Rozdzielacz suwakowy sterowany ręcznie, dźwignią typu WMM22. Jest przeznaczony do ręcznej zmiany kierunku przepływu cieczy hydraulicznej. Może być wykorzystany do sterowania pracą siłownika hydraulicznego. Przyłącze P jest źródłem czynnika roboczego. Kanały A i B są wyjściami roboczymi, natomiast kanały T i Y służą jako spusty. Przesterowanie rozdzielacza następuje w wyniku przesunięcia tłoczka w jedno z skrajnych położeń przy pomocy dźwigni. Istnieją trzy stany pracy. Pierwszy zerowy w którym oba kanały A i B są zablokowane. Stan pierwszy w którym tłoczek jest przesunięty w prawą stronę powoduje połączenie kanałów P oraz B. W drugim położeniu, tłoczek przesunięty jest w lewą stronę co skutkuję połączeniem kanałów P i A.

 

 

2.5 Rozdzielacz sterowany elektromagnetycznie.

 

Rozdzielacz elektromagnetyczny (elektrohydrauliczny) suwakowy przeznaczony do zdalnego sterowania pracą odbiorników mocy (cylindry, silniki hydrauliczne) w układach hydraulicznych. Zbudowany jest z dwóch połączonych ze sobą rozdzielaczy. Pierwszy z nich (mniejszy) sterowany jest elektromagnetycznie. Drugi sterowany jest za pośrednictwem pierwszego hydraulicznie. Zmiana stanu rozdzielacza odbywa się w podobny sposób jak w przypadku rozdzielacza mechanicznego, czyli za pomocą zmiany położenia tłoczka.

 

4.Wnioski.

 

1.Proste i niezawodne pompy zębate są stosowane przeważnie wówczas, kiedy wymaga się dużych wydajności i umiarkowane ciśnień tłoczenia cieczy, zwykle oleju (pompa oleju, zębata) lub rzadko paliwa.

 

2.Przepływomierze komorowe odznaczają się dużą dokładnością pomiaru, dochodzącą do 0,5 - 1%. Są więc szeroko rozpowszechnione zwłaszcza w pomiarach będących podstawą rozliczeń handlowych. Są niezastąpione do pomiaru bardzo lepkich płynów. Średnice nominalne do 300 mm. Praktycznie nie wymagają prostych odcinków pomiarowych. Zakresy pomiarowe dla cieczy od 0,001 dm3/h do 3000 m3/h, dla gazów od 60 dm3/h do 30000 m3/h. Wadą przepływomierzy komorowych jest wysoki koszt, zwłaszcza dla dużych średnic oraz wrażliwość na zanieczyszczenia mechaniczne, które powodują bardzo szybkie zniszczenie dokładnie wykonanego organu pomiarowego.

 

3.Siłownik dwustronnego działania można sterować przy pomocy zaworów 5/2 i 5/3. Zawór typu 3/2 umożliwia sterowanie siłownikiem 1 stronnego działania. Powrót rozpatrywanego siłownika jest słabszy z racji mniejszej powierzchni tłoka na jaka napiera czynnik roboczy.

4.Rozdzielacz mechaniczny jest urządzeniem prostym w budowie i sposobie działania. Z racji sposobu sterowania jego pracą, maksymalne ciśnienie czynnika roboczego jest niższe niż w przypadku innych rozdzielaczy.

 

5. Rozdzielacz elektrohydrauliczny jest ciekawym rozwiązaniem. Pozwala małym prądem sterować praca rozdzielacza pracującego z dużymi ciśnieniami. Mniejszy zawór sterowany elektrycznie, przez elektromagnesy zmienia swój stan powodując przepływ cieczy przez jego kanaliki co z kolei powoduje wysterowanie większego rozdzielacza. Duży rozdzielacz sterowany jest hydraulicznie przez mniejszy. Dzięki temu sterowanie odbywa się przy małym prądzie a cewki elektromagnesu są o wiele mniejsze.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin