Dziedziczenie gospodarstw rolnych.docx

(14 KB) Pobierz

Dziedziczenie gospodarstw rolnych.

Wyróżniamy następujące okresy stosowania odmiennych porządków dziedziczenia gospodarstw rolnych

1.       Spadki otwarte po 13 lutego 2001 – do ustalenia praw do spadku rolnego stosuje się wyłącznie uregulowania powszechnego prawa spadkowego . 14 lutego 2001 – ogłoszenie wyroku TK uznającego za sprzeczne z Konstytucją RP przepisy Kodeksu cywilnego wpływające na ustalenie spadkobierców ustawowych spadku rolnego. To oznacza, że o skutecznym dziedziczeniu gospodarstwa ( i wkładu gruntowego) decyduje wyłącznie powołanie do spadku, czyli spadkobierców spadku rolnego ustala się tak, jak spadkobierców każdego innego spadku.

2.       Spadki otwarte w okresie pomiędzy 1 października 1990 a 13 lutego 2001 – do ustalenia praw do spadku należy stosować szczególny porządek dziedziczenia gospodarstw rolnych ukształtowany przez nowelę K.c. z 1990 r. Osoba powołana do spadku w testamencie nie musi spełniać jakiegokolwiek warunku, by dziedziczyć należące do spadku gospodarstwo rolne.

3.       Spadki otwarte pomiędzy 6 kwietnia 1982 a 30 września 1990 – do ustalenia praw do spadku należy stosować  szczególny porządek dziedziczenia gospodarstw rolnych ukształtowany przez nowelę K.c. z 1982 r.

4.       Spadki otwarte przed 18 maja 1964 – do ustalenia praw do spadku rolnego stosuje się wyłącznie uregulowania powszechnego prawa spadkowego obowiązującego w chwili otwarcia spadku.

Szczególny porządek dziedziczenia :

POWOŁANIE DO DZIEDZICZENIA GOSPODARSTWA ROLNEGO

+ SPEŁNIENIE ODPOWIEDNIEGO WARUNKU DZIEDZICZENIA GOSPODARSTW ROLNYCH

= SKUTECZNE DZIEDZICZENIE GOSPODARSTWA ROLNEGO.

Osoby prawne inne niż gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarb Państwa mogą dziedziczyć tylko na podstawie testamentu.

Do dziedziczenia dochodzi najczęściej tylko w sytuacji przedwczesnej śmierci rolnika lub braku porozumienia między rolnikiem a spadkobiercami.

Szczególne regulacje prawne dotyczące dziedziczenia gospodarstw wprowadzono w celu ochrony bytu gospodarstwa – przeciwdziałania jego podziałowi lub ograniczenia jego rozwoju.

Dwa modele szczególnych regulacji prawnych

·         Germański – ingeruje w dziedziczenie już na etapie otwarcia spadku, w celu ustalenia jedynego spadkobiercy, zawodowo najlepiej kwalifikowanego do prowadzenia gospodarstwa

·         Romański – ingeruje dopiero na etapie działu spadku. Dochodzeniem do dziedziczenia rządzą reguły powszechnego prawa spadkowego, dopiero szczególne uregulowania dotyczące działu spadku mają zapewnić wybór spadkobiercy , dającego najlepsze gwarancje prowadzenia gospodarstwa.

W Polsce szczególny porządek dziedziczenia gospodarstw rolnych został wprowadzony ustawą z czerwca 1963 o ograniczeniu podziału gospodarstw rolnych, w następnym roku szczegółowe uregulowania przeniesiono do Kodeksu cywilnego ( 18 maja 1964).

Polski model dziedziczenia zakładał zarówno ingerencję w ustalanie praw do spadku jak i w dział spadku. Mimo trzech nowelizacji regulacji dziedziczenia taki stan trwał aż do ogłoszenia 14 lutego 2001 wyroku TK uznającego przepisy szczególne wpływające na ustalanie spadkobierców gosp. rol. dziedziczących z ustawy za niezgodne z Konstytucją RP. Pozostałe przepisy szczególnego porządku dziedziczenia gosp. rol. nie zostały wzruszone, dopiero we wrześniu 2007 TK ograniczył działanie szczególnego porządku dziedziczenia. Tym samym zbliżył polski model do romańskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin