Gotowość Szkolna_SZABLON.doc

(139 KB) Pobierz

....................................................................

(pieczęć  szkoły)

 

INFORMACJA O GOTOWOŚCI DZIECKA

DO  PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

Imię i nazwisko dziecka: Wiktoria Andzia ur. 06 września 2005 r.

Rok szkolny: 2011/2012

Forma wychowania przedszkolnego: Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej

 

Informacja o stanie przygotowania dziecka do podjęcia nauki

w szkole podstawowej

 

  1. Opanowanie wymagań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w obszarze:

 

1.  Umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej:

 

    1. mocne strony dziecka:

Piotr jest dzieckiem pogodnym, raczej wesołym, lubianym w klasie. Jest jednocześnie typem osoby dominującej ma potrzebę przewodniczenia w grupie, organizowania działań. Potrafi sprawnie poprowadzić pracę w małych grupach, cieszy się pewnym autorytetem wśród dzieci. Jest koleżeński, potrafi się dzielić zabawkami, choć przychodzi mu to z trudem.

 

  1. zauważone trudności:

Silna osobowość i dużą pewność siebie powoduje, że Piotrkowi trudno jest dostosować się do kolegów jeśli zachodzi taka potrzeba. Ma także problem z dostosowaniem się do zasad panujących w grupie. Często mówi podniesionym głosem  i ma problem z jego kontrolą. Trudno wchodzi w relację z dziećmi o równie silnej osobowości, oraz z dziećmi słabszymi – niepełnosprawnymi, nad którymi czuje przewagę, co niekiedy staje się przyczyną konfliktów. Bywa przy tym uparty i nieustępliwy. Zdarzają się sytuacje, w których trudno mu opanować uczucie złości.

  1. podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka:

Podejmowano częste rozmowy czy interwencje w konfliktach. Wyjaśniano sytuacje i wskazywano bardziej konstruktywne zachowania. Stosowano technikę time out (chwilowe wyłączenie z zajęć w celu wyciszenia emocji).

  1. wskazówki dla rodziców:

Piotra należy uczulać na odpowiednie reagowanie i zachowanie się w sytuacjach spornych,               konfliktowych oraz zwłaszcza wobec dzieci słabszych. Uczyć rozwiązywać konflikty               w pokojowy sposób Ważne jest, by rozbudzać w nim chęć i potrzebę sprawowana pewnej               opieki nad słabszymi a wyciszać pojawiające się tendencje do rywalizacji czy walki.               Należy także dostarczać mu wiele pozytywnych doświadczeń i emocji a unikać               rozbudzania uczuć gniewu, woli walki. Często rozmawiać o potrzebach               innych,               podkreślać wartość niesienia pomocy innym czy uwzględniania praw innych ( np. czekanie               na swoją kolej). Kształtowanie wszystkich cech dobrego lidera, zwłaszcza  umiejętności słuchania innych i przywiązywania dużej wagi do pozytywnych kontaktów z innymi               członkami zespołu (można pytać go np. o zainteresowania czy umiejętności innych dzieci, zwłaszcza niepełnosprawnych, podkreślać raczej podobieństwa, a nie różnice (np. Kuba tak, jak ty, lubi zagadki matematyczne).Sugeruje się ograniczenie zaangażowania i wchodzenia w świat fantazji oparty na temacie „Gwiezdnych wojen”czy gier komputerowych o tematyce wojennej, gdyż Piotr z uwagi na swój wiek, nie w pełni odróżnia świat realny od fikcyjnego. To zainteresowanie wykorzystywać do pokazywania odpowiednich wzorów do naśladowania.

 

2. Umiejętności matematyczne i gotowość do nauki czytania i pisania:

1.             mocne strony dziecka:

Piotr zna litery i cyfry i potrafi je odwzorować. Przelicza w zakresie 20 i więcej, potrafi dodawać i odejmować na konkretach w zakresie 10. Zna kształty figur geometrycznych i potrafi je odwzorować. Sprawnie sylabizuje, głoskuje, łączy sylaby w wyrazy, poprawnie układa wyrazy z liter. Wyróżnia słyszane głoski na początku, w środku i na końcu wyrazu. Potrafi przeczytać proste wyrazy i zdania. Jest aktywny na zajęciach, chętnie zgłasza się do odpowiedzi i zadaje wiele pytań

  1. zauważone trudności: 

Nie zauważono trudności w tym obszarze

  1. podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka:

Prowadzono wiele ćwiczeń grafomotorycznych przygotowujących do nauki pisania, oraz szereg ćwiczeń i zajęć przygotowujących do nauki czytania

  1. wskazówki dla rodziców: 

Warto z Piotrem bawić się wykorzystując czy utrwalając umiejętności matematyczne czy językowe tj. wszelkiego rodzaju gry planszowe, domina wyrazowe, sylabowe, bierki, zagadki itp. Bardzo rozwijające i korzystne jest również czytanie dziecku, czy opowiadanie bajek.

 

3. Sprawności  motorycznej i koordynacji wzrokowo-ruchowej:

  1. mocne strony dziecka:

Piotr jest chłopcem bardzo sprawnym motorycznie. Chętnie uczestniczy w ćwiczeniach gimnastycznych, zabawach ruchowych, zajęciach rytmicznych. Jest zwinny, jego ruchy płynne i precyzyjne. Chętnie również rysuje, maluje czy pisze po śladzie. Sprawnie wycina wykleja czy też lepi z plasteliny. Jego prace są twórcze i pomysłowe

  1. zauważone trudności:

Nie zauważono trudności w tym obszarze

  1. podjęte lub potrzebne działania wspomagające potrzeby dziecka:

Prowadzone były ćwiczenia grafomotoryczne, wiele zajęć plastycznych, technicznych. Prowadzone także były ćwiczenia gimnastyczne, rytmiczne i zabawy ruchowe.

  1. wskazówki dla rodziców:

Ważne jest by z Piotrkiem spędzać czas aktywnie, by mógł odpowiednio spożytkować gromadzące się w nim pokłady energii. Warto by ćwiczył sprawność manualną poprzez różnego rodzaju formy aktywności plastycznej tj. malowanie wycinanie czy formułowanie z plasteliny.

 

4. Samodzielności, w tym umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych:

  1. mocne strony dziecka:

Piotr jest samodzielny, potrafi zadbać o siebie swoje rzeczy tj. plecak, przybory szkolne. Ubiera się sam. Raczej dba o porządek. Chętnie wykonuje obowiązki dyżurnego. Samodzielnie dokonuje wyborów dotyczących sposobu zabawy, tematu, czy zaplanowania prac plastycznych.

  1. zauważone trudności:

Przestrzeganie zasad odpowiedniego zachowania się w czasie spożywania posiłku na stołówce szkolnej - Piotr  bardzo często intensywnie rozmawia podczas jedzenia, je wtedy mniej starannie.

3.             podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka: 

Wspieranie w samodzielności, nie wyręczanie w prostych czynnościach, zachęcanie do samodzielnego wyboru sposobu czy przebiegu zabawy. Wydzielanie czasu na swobodną zabawę czy dowolne prace plastyczne, co  kształtuje samodzielność.

  1. wskazówki dla rodziców:

Nie należy wyręczać Piotra w prostych czynnościach ani podejmować za niego takich decyzji, które może już podjąć sam. Należy szanować jego samodzielne wybory o ile nie wykraczają one poza dopuszczalne normy zachowania czy bezpieczeństwa. Codzienne wpajanie zasad odpowiedniego zachowania się przy stole.

 

 

II Potrzeby rozwojowe dziecka, w tym zauważone predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania:

  1. opis:

Piotr jest chłopcem o dużym temperamencie, przejawiającym duże zapotrzebowanie na ruch. Ma silną osobowość, dąży do dominacji w grupie, jest pewny siebie i swoich umiejętności. Potrafi mówić o ważnych dla siebie sprawach. Lubi zabawy konstrukcyjne, plastyczne, często bawi się z kolegami w zabawy tematyczne, z podziałem na role wykorzystujące tematykę „Gwiezdnych wojen”. Jest zainteresowany otaczającym go światem a w związku z tym zadaje wiele pytań dotyczących różnych  dziedzin wiedzy. Ma bardzo duży potencjał intelektualny. Zasób wiedzy znacznie wykraczający poza osobiste doświadczenie. Jest pomysłowy, wykazuje inicjatywę, wypróbowuje różne sposoby działania.

  1. podjęte lub potrzebne działania służące ich rozwijaniu:

Piotrkowi poświęcano dość dużo uwagi, odpowiadano na wszelkie pytania, podtrzymując
i rozwijając zainteresowania. Nagradzano za pozytywne zachowania pochwałą, wzmacniano ciekawość poznawczą.

3.             wskazówki dla rodziców:

Warto chłopcu poświęcać wiele czasu, spędzać razem z nim czas na wspólnej zabawie, aktywności fizycznej. Warto rozwijać jego umiejętności edukacyjne wskazywać na różne obszary zainteresowań, czytać interesujące go książki. Piotr lubi dzielić się z kolegami zdobytą wiedzą podczas odbywanych rodzinnych  wyjazdów, dlatego w miarę możliwości warto to kontynuować i rozwijać.

 

III. Dodatkowe spostrzeżenia o dziecku:

                 

 

 

 

 

 

 

 

.....................................................                                           .....................................................

           (data i podpis nauczyciela)                                                                                                   (pieczęć i podpis dyrektora)

Zgłoś jeśli naruszono regulamin