Nie plotkuj.doc

(40 KB) Pobierz

KONSPEKT DO LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

 

Temat lekcji:  Nie plotkuj !

Cele lekcji:

- cel  poznawczy:

·         uświadomienie uczniów, co to jest plotka i jakie mogą być jej skutki.

- cel kształcący:

Po zakończeniu lekcji uczeń:

·         dostrzega, jak szybko rozprzestrzenia się plotka,

·         sam wymienia negatywne skutki plotkowania,

·         tworzy hasło bądź obrazek, który ma mówić o tym, że nie wolno plotkować,

-cel wychowawczy:

·         uczeń unika plotkowania oraz ma negatywny stosunek do tego „zjawiska”.

 

Metody kształcenia:

·         słowne (pogadanka)

·         ćwiczeniowe :

a)      głuchy telefon,

b)      „przekazywanie informacji”.

Formy organizacyjne:

·         praca indywidualna,

·         praca zespołowa,

·         praca zbiorowa.

Środki i materiały dydaktyczne:

·         kolorowe karteczki, kredki i pisaki, klej, duży karton.

Bibliografia:

a)      merytoryczna:

·         Julian Tuwim, Ptasie Plotki, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2003,

·         Słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, h: plotka.

b)      metodyczna:

·         Wincenty Okoń, Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1996.

Przebieg lekcji:

1.       Przeczytanie uczniom utworu:

Julian Tuwim "Ptasie plotki"

 

Przyszła gąska do kaczuszki,
Obgadały kurze nóżki.

Do indyczki przyszła kurka,
Obgadały kacze piórka.

Przyszła kaczka do perliczki,
Obgadały dziób indyczki.

Kaczka kaczce wykwakała,
Co gęś o niej nagęgała.

Na to rzekła gęś, że kaczka
Jest złodziejka i pijaczka.

O indyczce zaś pantarka
Powiedziała, że plotkarka.

Teraz bójka wśród podwórka,
Że aż lecą barwne piórka.

 

2.       Zapytanie uczniów, o czym jest utwór. Zapisanie tematu lekcji:

„Nie Plotkuj!”

3.       Zapytanie dzieci, co to jest plotka?

4.       Tworzenie na tablicy słoneczka, dzieci zapisują swoje skojarzenia.

5.       Przeczytanie definicji plotki ze Słownika Języka Polskiego:

PLOTKA- nie sprawdzona bądź kłamliwa informacja; wiadomość powtarzana z ust do ust, najczęściej szkodząca czyjejś opinii.

6.       Rozmawiamy o plotkowaniu, zwracamy uwagę na negatywne skutki obgadywania, takie jak:

- psucie przyjaźni, utrata zaufania, zła opinia, kłamstwo, fałszowanie informacji.

7.       Dzielę klasę na dwie lub trzy grupy. Bawimy się w głuchy telefon. Każda z nich losuje zdanie. Dzieci nie wiedzą, że jest ono takie samo. Po zakończeniu proszę każdą z grup, aby zapisała na tablicy zdeformowaną treść.

8.       Wysuwamy wniosek: plotka działa tak, jak głuchy telefon. Jedna informacja może zmienić się na różny sposób.

9.       Proszę trzy osoby, aby wyszły z klasy. Następne czytam krótkie, składające się z trzech zdań opowiadanie. Wraca pierwszy uczeń, któremu osoba z klasy opowiada usłyszaną historię i tak kolejno wracają wszyscy, aż ostatni uczeń opowiada zupełnie zdeformowane opowiadanie. Jest to kolejny dowód na to, jak szybko zmieniają się informacje przekazywane „z ust do ust”.

10.   Pytam uczniów, co należy zrobić, aby nie plotkować.

11.   Wniosek: należy zacząć od siebie, to ja sam muszę przestać plotkować!

12.   Pytam uczniów o to, czy znają jakieś przysłowia/ porzekadła mówiące o tym, żeby nie plotkować.  Sama podaję przykłady:

-„Kto plotkuje z Tobą, będzie plotkował i o Tobie”

- „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe”

13.   Rozdaję uczniom kolorowe karteczki, na których mają napisać hasło, wierszyk, namalować rysunek promujący temat zajęć  ( „Nie plotkuj”).  Każdy uczeń po zakończeniu przykleja swoją karteczkę na duży karton. W ten sposób powstaje wykonany wspólnie przez dzieci plakat.

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin