r14-02.DOC

(412 KB) Pobierz
QuarkXPress 4

QuarkXPress 4.1. Projekty praktyczne

Projekt 14. Biuletyn

 

W tym projekcie utworzysz dwie strony rozkładowe fikcyjnego biuletynu z wykorzystaniem stron wzorcowych. Dowiesz się także paru ciekawych rzeczy o ramkach tekstowych.              

 

 

 

 

 

 

Zagadnienia omówione w projekcie

 

·         tworzenie i edycja stron Master,

·         tworzenie auto numeracji stron,

·         wykorzystanie opcji — Page Section,

·         tworzenie inicjału wpuszczonego,

·         podział ramek tekstowych na kolumny,

·         przelewanie tekstu pomiędzy ramkami tekstowymi,

·         umieszczanie ilustracji w ramce tekstowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praktyka

1.      Otwórz nowy dokument poleceniem File | New Document.

2.      W oknie New Document wybierz format strony (Size) — A4 Letter. W dolnej części sekcji Margin Guide zaznacz opcję Facing Pages. Zauważ, że zmieniły się ustawienia typów marginesów. W opcjach Top, Bottom i Outside wpisz 10 mm. W opcji Inside wpisz wartość 15 mm. Na koniec kliknij w przycisk OK.

3.      Zanim zaczniesz komponować stronę, najpierw utworzysz stronę-szablon, czyli tzw. stronę Master. Wybierz na klawiaturze skrót F4. W oknie programu pojawi się paleta Document Layout. W palecie tej kliknij dwukrotnie w ikonę strony, przy której znajduje się nazwa A-Master A.

 

Rysunek 14.1.

Paleta Document Layout. Dwukrotne kliknięcie w ikonę strony Master uaktywnia edycję strony wzorcowej

4.      W oknie dokumentu powinieneś zobaczyć dwie strony ułożone obok siebie, oraz niebieskie linie wyznaczające marginesy, które utworzyłeś przy definiowaniu parametrów strony. Z palety Tools wybierz narzędzie Orthogonal Line i narysuj linię leżącą na górnej niebieskiej prowadnicy i zaczynającą się u zbiegu lewej prowadnicy pionowej (zewnętrzny margines) i poziomej (górny margines), a kończącą się u zbiegu prawej prowadnicy pionowej (wewnętrzny margines strony) i poziomej (górny margines). Efekt swojej pracy porównaj z rysunkiem 14.2.

5.      W palecie Measurements ustaw grubość linii na 2 pt (na rysunku 14.2 grubość specjalnie została powiększona, aby efekt był lepiej widoczny).

 

Rysunek 14.2.

Umiejscowienie linii na prowadnicy

6.      Skopiuj utworzoną linię poleceniem Item | Duplicate i umieść w identycznym miejscu na sąsiedniej stronie.

7.      Zaznacz teraz obydwie linie (pracuj narzędziem Item ) skopiuj i przemieść na dół stron, tak aby znalazły się na dolnej niebieskiej prowadnicy określającej dolny margines.

8.      Na zakończenie edycji stron wzorcowych pośrodku dolnych linii ozdobnych utworzysz numerację stron. Numeracja będzie jednak szczególna, a nawet nieco „magiczna”, ponieważ po wprowadzeniu specjalnego zapisu, program sam będzie automatycznie numerował strony. Najpierw wybierz z palety Tools narzędzie Rectangle Text Box i narysuj ramkę o wymiarach 7,5 mm na 5,5 mm. Ramkę umieść pośrodku jednej z dolnych linii. Aby wyrównać obiekty, zaznacz je i wybierz polecenie Item | Space/Aligns Items. W palecie zaznacz opcję Horizontal, a w niej Space i BetweenCenters. Obiekty zostaną wyśrodkowane względem siebie.

 

Rysunek 14.3.

Paleta wyrównywania obiektów jest szczególnie użyteczną funkcją Quarka

9.      Przełącz się na narzędzie Content , wstaw kursor w utworzoną ramkę tekstową i wciśnij skrót Ctrl+3. W efekcie w ramce pojawi się następujący zapis: <#>.

10.  Wpisany „znaczek” w ramkę trzeba odpowiednio sformatować. Zaznacz zawartość ramki i w palecie Measurements określ krój czcionki i jej wielkość, identycznie jak to robisz w przypadku zwykłego tekstu. Dodatkowo wyrównaj tekst w ramce w pionie zaznaczając opcję Centered w palecie Measurements. Określając szerokość ramki (która domyślnie ma wypełnienie kolorem białym) kontrolujesz przerwę w linii pod spodem.

 

Rysunek 14.4.

Wyrównywanie numeracji w ramce tekstowej

 

11.  Skopiuj ramkę z numeracją i umieść na sąsiedniej stronie.

 

Rysunek 14.5.

Gotowy układ elementów na stronach Master. Aby zobaczyć taki podgląd jak na rysunku obok, wciśnij skrót Ctrl+0. Możesz także wyłączyć widok prowadnic wciskając klawisz F7

 

12.  Teraz przyszedł czas na sprawdzenie jak działa numeracja w praktyce. Kliknij dwukrotnie w symbol strony z literą A. W oknie programu pojawi się pierwsza strona (ta właściwa) dokumentu. Standardowo pierwsza strona zawsze jest stroną prawą. W naszym przykładzie będziemy pracować nad rozkładówką biuletynu, czyli dwoma stronami ułożonymi obok siebie, tak więc musisz doprowadzić do takiej sytuacji, kiedy strona pierwsza jest stroną drugą. Jeśli brzmi to trochę dziwnie jak „kwadratura koła”, to za chwilę wszystko się wyjaśni.
Wybierz polecenie Page | Section. W palecie, która się pojawiła zaznacz opcje Section Start i w polu Number wpisz numer, od którego ma zaczynać się dana sekcja dokumentu — 2. Efektem działania tej opcji będzie nadanie stronie numeru 2 i przesunięcie w palecie Document Layout symbolu strony na lewą stronę linii dzielącej strony na prawe i lewe.

 

Rysunek 14.6.

Działanie opcji Section

 

13.  Aby dodać drugą stronę do układu, złap (wciśnięty lewy klawisz myszy) za symbol strony A-Master A i przeciągnij go do okna palety poniżej. Strona zostanie dodana jako trzecia i pojawi się po prawej stronie układu.
Zauważ, że strony, które teraz znajdują się obok siebie, posiadają wszystkie atrybuty zdefiniowane wcześniej w stronie wzorcowej (Master). Dzięki tej technice możesz umieszczać na stronach wzorcowych elementy graficzne, które powinny pojawiać się na kilku lub wszystkich stronach dokumentu. Możesz także utworzyć kilka stron wzorcowych (B-Master, C-Master itd.) zawierających inne elementy stałe dla różnych sekcji dokumentu. Taka automatyzacja pracy przyspiesza i ułatwia tworzenie wielostronicowych dokumentów.

 

Rysunek 14.7.

Nowy układ stron w palecie Document Layout

14.  Podstawowe czynności przy tworzeniu tego projektu masz już za sobą. Przystąpmy zatem do kreowania zawartości stron. Najpierw umieść na stronie prowadnicę poziomą położoną w układzie współrzędnych określonym wartością Y = 114 mm. Prowadnica powinna przechodzić (być widoczna) przez obydwie strony, tak więc najpierw umieść ją na pulpicie, a dopiero potem przesuń w odpowiednie miejsce na stronie.

15.  Kolejną prowadnicę, także poziomą ustaw na współrzędnej Y = 280 mm.

16.  Obydwie prowadnice będą wyznaczać granice wielkości umieszczanych obiektów na stronach. Najpierw wstawisz dowolną ilustrację na stronę lewą. Wybierz z palety Tools narzędzie Rectangle Picture Box i narysuj ramkę o wymiarach W = 88 mm i H = 166 mm. Wymiary ramki wpisz w odpowiednie pola w palecie Measurements. Następnie ustal położenie ramki wpisując współrzędne X = 10 mm i Y = 114 mm.

17.  Wciśnij skrót Ctrl+E i zaimportuj dowolną ilustrację do utworzonej ramki.

18.  Ponownie skorzystaj z narzędzia do rysowania prostokątnych ramek graficznych i narysuj kolejna ramkę o wymiarach W = 115 mm i H = 80 mm. Ramę umieść na stronie prawej tak, aby lewy bok leżał na prowadnicy określającej margines wewnętrzny, a dolny bok na prowadnicy o współrzędnej Y = 280 mm.

19.  Powtórz czynność z punktu 17. Część ilustracyjną masz zakończoną.

 

Rysunek 14.8.

Ustawienie ramek graficznych

20.  Kolej na tekst, który w biuletynach jest w zasadzie najważniejszy. Wybierz z palety Tools narzędzie Rectangle Text Box i narysuj ramkę o wymiarach W = 88 mm i H = 166 mm. Narysowaną ramkę umieść na stronie lewej tak, aby prawa jej krawędź dotykała do prowadnicy określającej wewnętrzny margines strony, a dolna leżała na prowadnicy o współrzędnej Y = 280 mm.

21.  Przełącz się na narzędzie Content i wpisz lub zaimportuj (Ctrl+E) dowolny tekst tak, aby wypełnił całą ramkę i jeszcze trochę. Jeśli tekst przestanie mieścić się w granicach ramki, program Cię o tym poinformuje wyświetlając czerwony symbol przekreślonego kwadracika w dolnym narożniku ramki. Nie przejmuj się tym, że części tekstu nie widać. Zaraz to naprawimy. Na razie możesz odpowiednio do potrzeb sformatować tekst w ramce. W tym celu, albo zaznacz cały tekst i przy użyciu palety Measurements określ jego wygląd, albo (co jest praktyczniejsze) najpierw utwórz odpowiednie style, a potem ich użyj.

22.  Narysuj kolejną ramkę tekstową o wymiarach W = 115 mm i H = 80 mm. Ramkę umieść na stronie prawej. Jej lewy bok powinien leżeć na prowadnicy określającej wewnętrzny margines strony, a górny na prowadnicy o współrzędnej Y = 114 mm.

23.  Teraz przyszła kolej na zrobienie porządku z tekstem z poprzedniej ramki. Z palety Tools wybierz narzędzie Linking i następnie kliknij nim (kursorem) w ramkę z tekstem, a potem w ramkę na drugiej stronie. Tekst zostanie przelany z ramki do ramki, a program dodatkowo pokaże połączenie przy pomocy szarej strzałki.

24.  Zaznacz teraz ramkę na prawej stronie i w palecie Measurements w opcji Cols wpisz wartość 2. Następnie zatwierdź ustawienie klawiszem Enter. Tekst w ramce zostanie podzielony na dwie kolumny. Aby zmodyfikować odstęp pomiędzy kolumnami tekstu, wybierz polecenie Item | Modify i w zakładce Text, w opcji Gutter Width wpisz nową wartość.

             

Rysunek 14.9.

Działanie opcji Cols

 

25.  Przełącz się na narzędzie Content i wstaw kursor w pierwszy akapit ramki tekstowej na lewej stronie. Następnie wybierz polecenie z menu głównego Style | Formats. W palecie, która się pojawi zaznacz opcję Drop Caps. Poniżej w polu Character Count określ ilość znaków przeznaczonych do roli inicjału na 1. W opcji Line Count wpisz wartość 3. O tę ilość wierszy pierwszy znak będzie wpuszczony w tekst.

 

Rysunek 14.10.

Ustalanie opcji inicjału

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin